Czy "Performer" podbije Berlinale?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 11:48
"Performer" przedstawia historię Oskara Dawickiego, jednego z najbardziej oryginalnych polskich artystów. – To niejednoznaczna opowieść – tłumaczył jeden z reżyserów filmu Maciej Sobieszczański.
Audio
  • Jeden z reżyserów filmu „Performer” Maciej Sobieszczański opowiada o współpracy z głównym bohaterem obrazu Oskarem Dawickim (Poranek Dwójki)
Maciej Sobieszczański przyznaje, że musiał zmieniać scenariusz Performera pod wpływem współpracy z głównym bohaterem
Maciej Sobieszczański przyznaje, że musiał zmieniać scenariusz "Performera" pod wpływem współpracy z głównym bohateremFoto: PR

"Performer" znalazł się na tegorocznym Berlinale w sekcji Forum Expanded, skupiającej się powiązaniach sztuki współczesnej i kina. Maciej Sobieszczański mówił w "Poranku Dwójki”, że ten film to hybryda różnych sztuk, która zawiera m.in część dokumentalną, by opisywać postać Dawickiego.

- Używamy go jako postaci, ale jednocześnie jest on Oskarem Dawickim. Używamy fabuły, aby opowiedzieć jakąś historię, a także aktorów, którzy towarzyszą mu w tej podróży. Ten melanż jest dość różnorodny i składa się na niejednoznaczną opowieść – tłumaczył.

Reżyser zwracał uwagę, że scenariusz filmu był co prawda precyzyjnie napisany, ale nie przewidziano tego, że Oskar Dawicki "trochę przerósł możliwości scenariusza".

- Trzeba było dużo pracować nad tym, żeby dostosować go do jego możliwości i sposobu grania – dodał Maciej Sobieszczański. Zwracał uwagę, że jako aktor Dawicki jest amatorem, ale ma bardzo duże doświadczenie w występowaniu przed publicznością jako performer.

***

Prowadził: Marcin Pesta

Gość: Maciej Sobieszczański (jeden z reżyserów filmu "Performer")

Data emisji: 02.02.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki"

pp

Czytaj także

"Teatr musi wychować sobie sponsorów"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015 18:50
- Edukacja teatralna w szkołach odbywa się w minimalnym zakresie. Ciężar ten muszą podjąć teatry - mówił w Dwójce Sebastian Majewski z Narodowego Starego Teatru.
rozwiń zwiń