Jak zostać kumplem Sławomira Mrożka?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2015 11:00
– Pojechałem do niego w zupełnie innym celu, ale pan Mrożek zrobił coś bardzo Mrożkowego – mówił Paweł Chara, osobisty sekretarz zmarłego w 2013 r. pisarza.
Audio
  • Rozmowa z Pawłem Charą, autorem filmu "Mrożek. Życie warte jest życia" (Poranek Dwójki)
Sławomir Mrożek podczas wizyty na Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie w 2012 r.
Sławomir Mrożek podczas wizyty na Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie w 2012 r.Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

13 października odbędzie się premiera filmu Pawła Chary "Mrożek. Życie warte jest życia". Filmowy portret Sławomira Mrożka to kontynuacja projektu, który początkowo opierał się na zdjęciach i książce, a przerodził się w bliską relację fotografa i pisarza. – Nie wiem, czy można to nazwać przyjaźnią. Myślę, że myśmy się po prostu skumplowali – powiedział Paweł Chara.

Pomogła temu - paradoksalnie - powszechnie znana niechęć Mrożka do wychodzenia poza jego zamknięty świat i skrajna małomówność. Pisarz najgorzej znosił rozmowy telefoniczne. Gdy podczas jednej z sesji zdjęciowych zadzwonił jego telefon, wydarzyło się coś, co zmieniło losy obu artystów na następne dwa lata.

***

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Gość: Paweł Chara (fotograf, reżyser, sekretarz Sławomira Mrożka)

Data emisji: 13.10.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/asz

Czytaj także

Maciej Englert: Mrożek pisał proste metafory o wielkich rzeczach

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 15:09
- Mam wrażenie, że znów nam się wymknął. Wyemigrował jeszcze dalej niż do tej pory. Źle znosił starość, więc jest to też pewnego rodzaju wyzwolenie z niemożności bycia całkowicie samodzielnym - mówił w Jedynce o Sławomirze Mrożku Maciej Englert.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mrożek! Ty masz talent!"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2014 16:20
– Sławek był dotknięty palcem Bożym, ale tylko i wyłącznie w kierunku humanistycznym. Wszyscy w klasie wiedzieliśmy, że w tej dziedzinie to jest genialny facet – mówili szkolni koledzy Sławomira Mrożka. Minął rok od śmierci wybitnego pisarza.
rozwiń zwiń