Miasto-ogród. Sto lat czekania na społeczną utopię

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 10:20
– Bardzo trudno oceniać tego rodzaju zamysły na podstawie kilkuletnich dokonań – powiedział dr Adam Czyżewski, dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Audio
  • Rozmowa o koncepcji Ebenezera Howarda zawartej w książce "Miasta-ogrody jutra" (Poranek Dwójki)
Rysunek opublikowany w wydaniu książki Ebenezera Howarda z 1902 r.
Rysunek opublikowany w wydaniu książki Ebenezera Howarda z 1902 r.Foto: wikimedia/domena publiczna

Ukazało się właśnie polskie wydanie książki Ebenezera Howarda "Miasta-ogrody jutra", w której pod koniec XIX w. brytyjski urbanista w szczegółach projektował przestrzenie będące połączeniem zalet miasta i wsi. Przede wszystkim zaś zwrócił uwagę na udział społeczeństwa w konstruowaniu wspólnego miejsca do życia.

– Dziś ta koncepcja ma nawet większą wartość niż np. 40 lat temu. Trend partycypacyjny dokładnie odpowiada założeniom tej fundamentalnej pracy z epoki wielkich utopii – zauważył dr Adam Czyżewski.

W Dwójce rozmawialiśmy także m.in. o tym, dlaczego wciąż potrzebujemy społecznych utopii, dlaczego na ich realizację trzeba czekać sto lat, jak rządy różnych państw wypaczały ideę Howarda i jak realizowano jej założenia w Polsce. W naszym kraju bowiem zaczęto interesować się pracą urbanisty od razu po jej wydaniu w 1898 r.

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: dr Adam Czyżewski (dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, autor książki "Trzewia lewiatana"), Paweł Jaworski (architekt, urbanista, filozof)

Data emisji: 19.01.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mc/bch

Czytaj także

Flirty i swawole w "Ogrodzie miłości" Rubensa

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2015 13:30
Przyjemność ziemskiej miłości, piersi Wenus i mnóstwo Amorków... – To jeden z najwspanialszych i chyba najbardziej zmysłowych obrazów Rubensa – mówiła dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń