X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Miasto-ogród. Sto lat czekania na społeczną utopię

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 10:20
– Bardzo trudno oceniać tego rodzaju zamysły na podstawie kilkuletnich dokonań – powiedział dr Adam Czyżewski, dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Audio
  • Rozmowa o koncepcji Ebenezera Howarda zawartej w książce "Miasta-ogrody jutra" (Poranek Dwójki)
Rysunek opublikowany w wydaniu książki Ebenezera Howarda z 1902 r.
Rysunek opublikowany w wydaniu książki Ebenezera Howarda z 1902 r.Foto: wikimedia/domena publiczna

Ukazało się właśnie polskie wydanie książki Ebenezera Howarda "Miasta-ogrody jutra", w której pod koniec XIX w. brytyjski urbanista w szczegółach projektował przestrzenie będące połączeniem zalet miasta i wsi. Przede wszystkim zaś zwrócił uwagę na udział społeczeństwa w konstruowaniu wspólnego miejsca do życia.

– Dziś ta koncepcja ma nawet większą wartość niż np. 40 lat temu. Trend partycypacyjny dokładnie odpowiada założeniom tej fundamentalnej pracy z epoki wielkich utopii – zauważył dr Adam Czyżewski.

W Dwójce rozmawialiśmy także m.in. o tym, dlaczego wciąż potrzebujemy społecznych utopii, dlaczego na ich realizację trzeba czekać sto lat, jak rządy różnych państw wypaczały ideę Howarda i jak realizowano jej założenia w Polsce. W naszym kraju bowiem zaczęto interesować się pracą urbanisty od razu po jej wydaniu w 1898 r.

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: dr Adam Czyżewski (dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, autor książki "Trzewia lewiatana"), Paweł Jaworski (architekt, urbanista, filozof)

Data emisji: 19.01.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Flirty i swawole w "Ogrodzie miłości" Rubensa

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2015 13:30
Przyjemność ziemskiej miłości, piersi Wenus i mnóstwo Amorków... – To jeden z najwspanialszych i chyba najbardziej zmysłowych obrazów Rubensa – mówiła dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń