Polityczne przemiany Ludwiga van Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 11:00
- Na przykładzie jego twórczości obserwujemy ewolucję znamienną dla całego pokolenia niemieckich artystów i inteligentów - mówił w Dwójce historyk prof. Jarosław Czubaty.
Audio
  • Rozmowa o politycznych przemianach Beethovena (Poranek Dwójki)
Wykonana przez nieznanego artystę kopia portretu Beethovena pędzla Josepha Willibrorda Mhlera
Wykonana przez nieznanego artystę kopia portretu Beethovena pędzla Josepha Willibrorda MähleraFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

W związku z trwającym Wielkanocnym Festiwalem Ludwiga van Beethovena w "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o poglądach tego niemieckiego artysty. Dziś więcej nam o nich mówi twórczość kompozytora, niż jego osobiste zapiski. - Zaczęło się od pochwały rewolucji i generała Napoleona - opowiadał prof. Czubaty nawiązując do III Symfonii, która początkowo miała być dedykowana francuskiemu przywódcy. Napoleon stracił jednak w oczach Beethovena po tym, gdy koronował się na cesarza. - Znamienne, że w 1813 roku napisał marsz na cześć przeciwnika Napoleona pruskiego feldmarszała Yorcka oraz symfonię upamiętniającą zwycięstwo Wellingtona w bitwie pod Vitorą w Hiszpanii - dodawał historyk.

Prof. Czubaty zauważał, że trudno jest zrekonstruować spójny zestaw poglądów Ludwiga van Beethovena. Jego zdaniem sympatie kompozytora mieszczą się gdzieś między monarchią konstytucyjna a umiarkowaną republiką.

W audycji gościliśmy też prof. Ryszarda Daniela Golianka, który opowiadał o muzycznej rewolucji dokonanej przez Beethovena.

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Goście: prof. Ryszard Daniel Golianek (muzykolog) i prof. Jarosław Czubaty (historyk)

Data emisji: 16.03.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/mc

Czytaj także

20. Festiwal Beethovenowski na antenie Dwójki!

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 12:00
"Beethoven i nowe drogi" to przewodnia myśl Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena (12-25 marca). Zapraszamy na transmisje!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To muzyka z innego świata". Ruszył 20. Festiwal Beethovenowski

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 12:41
- Beethoven bardzo się zmienił pod koniec życia: każdy jego utwór jest uduchowiony, ma w sobie magię. Nikt ze zwykłych śmiertelników nie mógłby czegoś takiego stworzyć – mówiła Yeol Eum Son, pianistka koncertu inaugurującego 20. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena.
rozwiń zwiń