Debashish Bhattacharya: moja muzyka pochodzi z innych czasów

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 12:00
– Kiedyś słuchaliśmy wszystkiego uważniej, starając się zachować w sobie muzykę – opowiadał indyjski gitarzysta, gwiazda festiwalu folkowego "Nowa Tradycja".
Audio
  • Debashish Bhattacharya: moja muzyka pochodzi z innych czasów (Poranek Dwójki)
Debashish Bhattacharya jest jedną z gwiazd Nowej Tradycji. Na festiwalui wystąpi razem ze swoim rodakiem Gurdainem Rayattem
Debashish Bhattacharya jest jedną z gwiazd "Nowej Tradycji". Na festiwalui wystąpi razem ze swoim rodakiem Gurdainem RayattemFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Przyjdź na koncert Debashisha Bhattacharii
Debashish Bhattacharya 1200.JPG
Mistrzowie z Indii i zwycięzcy "Nowej Tradycji"

Urodzony w Kalkucie Debashish Bhattacharya edukację muzyczną rozpoczął dzięki rodzicom. – Byli niezwykłą parą, która miała w zwyczaju śpiewać codziennie rano i wieczorem – powiedział. – To właśnie ja, to moje dziedzictwo – dodał, podkreślając, że nie jestem wytworem korporacji ani marketingu.

– Należę do zupełnie innego świata i to bardzo ważne dla moich przyjaciół, muzyków ze wschodu, moich uczniów. Dzięki temu czują ze mną łączność jak z bliskim człowiekiem. Nie rozmawiamy o pieniądzach. Staram się mówić o rzeczach, które są ważne, które pomagają znaleźć własne miejsce w świecie – mówił.

W Dwójce gitarzysta wspominał m.in. edukację i swoich muzycznych mistrzów, stare radio, którego słuchał jako dziecko. Tłumaczył też, dlaczego zrezygnował ze śpiewu na rzecz gitary oraz opowiadał o tragicznej i krwawej historii swojej pochodzącej z Bengalu rodziny, która do Kalkuty musiała uciekać przed śmiercią.


Debashish Bhattacharya na widowni w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego (fot. Grzegorz Śledź/PR2) Debashish Bhattacharya na widowni w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego (fot. Grzegorz Śledź/PR2)

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: Debashish Bhattacharya (gitarzysta, pedagog)

Data emisji: 14.05.2016

Godzina emisji: 9.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/kul

Czytaj także

Banda Nella Nebia: nie zamykamy utworów

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 19:44
- One u nas żyją cały czas i na każdym koncercie się zmieniają - mówił w Dwójce Franciszek Szpilman, lider grupy, która zdobyła główną nagrodę na ubiegłorocznym festiwalu Nowa Tradycja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Warszawska Orkiestra Sentymentalna jest... sentymentalna?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2016 15:00
Jak zwrócił uwagę Piotr Kędziorek, muzyka zespołu jest raczej taneczna niż sentymentalna. A muzycy Orkiestry występującej na "Nowej Tradycji" 2016 chętnie podpisali się pod tą opinią.
rozwiń zwiń