"Anioł zagłady" Adesa. Trzy owce i burza braw

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 12:00
- Kompozytor pracował nad tym dziełem 10 lat. Libretto dość wiernie podąża za tym, co dzieje się w filmie Luisa Buñuela - o prapremierze nowej opery Thomasa Adesa w Salzburgu opowiadał w Dwójce Aleksander Laskowski.
Audio
  • Aleksander Laskowski recenzuje operę "Anioł Zagłady" Thomasa Adesa (Poranek Dwójki)
Scena z opery Tomasa Adesa Anioł Zagłady. Prapremiera odbyla się na Festiwalu operowym w Salzburgu
Scena z opery Tomasa Adesa "Anioł Zagłady. Prapremiera odbyla się na Festiwalu operowym w SalzburguFoto: Salzburger Festspiele / Monika Rittershaus

Dziennikarz Dwójki podkreślał, że inspirowany filmem Luisa Buñuela "Anioł zagłady" mocno zakorzeniony jest w klimacie Salzburga. - Między innymi za sprawą dzwonów, które w tym mieście wybijają arie z oper Mozarta czy po prostu biją na wieżach kościołów. Od dzwonów zaczyna się opera Adesa i nimi się kończy.

Aleksander Laskowski opowiadał o ogromnej obsadzie solistów i niezwykłym śpiewie Audrey Luny, której partia wydawała się niemożliwa do wykonania. Co ciekawe, na scenie bardzo dobrze spisały się trzy żywe owce.

Orkiestrą dyrygował sam Tomas Ades, który po spektaklu był oklaskiwany przez wiele minut. Aleksander Laskowski oceniał, że nowa opera Adesa to dzieło bardzo ciekawe. - Mam nadzieję, że będzie okazja zaprezentować je w audycji "Wieczór operowy Dwójki".

***

Rozmawiał: Tomasz Obertyn

Gość: Aleksander Laskowski (dziennikarz Dwójki)

Data emisji: 29.07.2016

Godzina emisji: 7.10  

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/jp

Czytaj także

Rewolucja czy ewolucja? Zmiany w polskiej operze

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2016 20:40
- Te trzy opery są różne i jednocześnie podobne. Zmiana następuje w momencie ustabilizowanego, wysokiego poziomu, co nie oznacza, że nie można by czegoś zrobić inaczej. Myślę, że każda z tych oper stoi teraz przed taką koniecznością - mówił Jacek Marczyński w audycji poświęconej Operze Wrocławskiej, Bałtyckiej i Śląskiej.
rozwiń zwiń