Fellini i Tarkowski okiem antropologa

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016 16:00
W audycji odwiedził nas Zbigniew Benedyktowicz, który opowie o "Elementarzu tożsamości" - swojej najnowszej książce o twórczości mistrzów kina.
Audio
  • Zbigniew Benedyktowicz o "Elementarzu tożsamości"
  • Jan Łukaszewski zaprasza na Doroczny Koncert Bożonarodzeniowy Polskiego Chóru Kameralnego i Capelli Bygdostiensis w Gdańsku (Poranek Dwójki)
  • Krzysztof Jakowicz o fascynacji plakatami (Poranek Dwójki)
Federico Fellini
Federico FelliniFoto: Walter Albertin/Wikipedia domena publiczna

Antropolog sięga w publikacji po dzieła Felliniego, Tarkowskiego, Polańskiego, a także twórczość Tadeusza Kantora czy Brunona Schulza, by w uniwersalizmie ich przekazu artystycznego ukazać siłę lokalności, prowincji i prowincjonalności. Z naszym gościem rozmawialiśmy o micie powracającego domu rodzinnego.

Ponadto zajrzeliśmy do Gdańska, gdzie w środę 21 grudnia w kościele św. Mikołaja pod batutą Jana Łukaszewskiego odbędzie się Doroczny Koncert Bożonarodzeniowy Polskiego Chóru Kameralnego i Capelli Bygdostiensis.

Swoją rekomendację kulturalną przedstawił wybitny skrzypek i pedagog Krzysztof Jakowicz.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Marcin Pesta

Data emisji: 21.12.2016

Godzina emisji: 8.10 

mz/jp/bch

Czytaj także

Przebudzenie włoskiego kina. Cień Felliniego

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2015 09:35
Włoskie kino zaczyna się odradzać po latach zapaści. Filmów jest więcej, są lepsze i chętniej oglądane. Nasza kinematografia coraz wyraźniej nawiązuje do złotego okresu włoskiego kina - zauważyła Paola Ciccolella z Włoskiego Instytutu Kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztokholmski testament Tarkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 15:00
- Myślę, że Andriej Tarkowski od razu zorientował, że nie ma do czynienia z profesjonalnymi dziennikarzami, co widać było po kłopotach, jakie mieliśmy z uruchomieniem magnetofonu – powiedzieli Jerzy Illg i Leonard Neuger.
rozwiń zwiń