REKLAMA

Karnawał na ludowo w Wirze i Przystałowicach

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 12:00
W folkowym "Poranku Dwójki" zapraszaliśmy na taneczne zabawy organizowane przez muzykantów, tancerzy i śpiewaków z Wiejskiego Klubu Tańca z okolic Przysuchy.
Audio
  • Karnawał na ludowo w Wirze i Przystałowicach (Poranek Dwójki)
  • Piotr Zgorzelski o mazurkowych warsztatach "Zaraś Lipiński Kiełbasa" (Poranek Dwójki)
Tańce podczas Dwójkowej Muzycznej Sceny Tradycji z Kapelą Niwińskich; wśród grających Jan Kmita
Tańce podczas Dwójkowej "Muzycznej Sceny Tradycji" z Kapelą Niwińskich; wśród grających Jan KmitaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

bęben 1200.jpg
Rozmowa z muzykantami z Wiru

Zabawa w Wirze odbędzie się 25 lutego, a w Przystałowicach 28 lutego. Zagrają tam mistrzowie muzyki tradycyjnej i ich uczniowie: Kapela braci Tarnowskich, Kapela Wiesławy Gromadzkiej, Zawołany Skład Weselny, Mateusz Pytkowski, Jan Kmita i Kapela z Dzielnej. O tych wydarzeniach rozmawialiśmy z utalentowanym fotografem Piotrem Baczewskim.

Gościem audycji był także Piotr Zgorzelski, etnolog, tancerz i basista w kapeli Janusz Prusinowski Kompania, który opowiadał o mazurkowych warsztatach dla zaawansowanych "Zaraś Lipiński Kiełbasa", które odbędą się 26 lutego w ramach Akademii Tańca Tradycyjnego.

Płytą sobotniego "Poranka Dwójki" był album "Ania Broda dzieciom: A ja nie chcę spać". To obrazki muzyczne dla małych i dużych, o dzikiej wróżce, czarnym lwie i gadającym parasolu... Do niespania, bujania w obłokach, do wzruszania i śmiania się. Surrealistyczna i liryczna muzyka akustyczna Ani Brody na głos, wiolonczelę, fortepian i wdzięczne bębenki do wierszy Danuty Wawiłow, Doroty Gellner, Natalii Usenko i Teofila Lenartowicza.


1200x660-80-DWOJKA.jpg
80-lecie Dwójki. Koncerty urodzinowe

Ania Broda 1 marca o godzinie 13.00 wystąpi na urodzinowym koncercie Programu 2 w studiu. im. Władysława Szpilmana. Zabrzmią na nim pieśni i melodie z Warmii i Mazur czyli z Krainy Tysiąca Jezior. "Thousand Lakes" - tak właśnie zatytułowana jest najnowsza płyta śpiewaczki i znakomitej cymbalistki wydana w ubiegłym roku przez Polskie Radio, na którą złożyły się pieśni oraz melodie taneczne z Warmii i Mazur, które w 2014 nagrała dla Programu 2.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Anna Szewczuk

Data emisji: 25.02.2017

Godzina emisji: 9.25

bch/mc

Czytaj także

Życie Gałek Rusinowskich w pieśniach Marii Siwiec

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 14:13
- Chcieliśmy uchwycić tę muzykę i śpiew w naturalnym środowisku i kontekście. Stwierdziliśmy, że nagramy to na wsi w starym drewnianym domu Marii Siwiec - mówił o pierwszej płycie doskonałej śpiewaczki skrzypek Mateusz Niwiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska z Polski, czyli ulubiony taniec Skandynawów

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 15:36
– Sądziłem, że historia wspólnoty tanecznej między Polską a Skandynawią jest powszechnie znana, ale gdy opowiadam Polakom o tańcu polska, dziwią się i poprawiają jego nazwę na "polka" – mówił Janusz Prusinowski, współautor projektu "Polska. Ścieżki tańca".
rozwiń zwiń