REKLAMA

Wiosenne seminaria dla etnomuzykologów

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2017 17:00
W folkowym "Poranku Dwójki" dr Jacek Jackowski zapraszał słuchaczy na dwie warszawskie sesje naukowe poświęcone badaniu muzyki tradycyjnej.
Audio
  • Wiosenne seminaria dla etnomuzykologów (Poranek Dwójki)
  • Warsztaty pieśni wielkopostnych w Grodnie k. Międzyzdrojów (Poranek Dwójki)
  • Koncercie i warsztaty tria Sutari w cyklu Folkowo Bemowo (Poranek Dwójki)
  • Karolina Beimcik i Dana Vynnytska o pieśniach z albumu "Vesna" (Poranek Dwójki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Będą to otwarte seminarium "Etnomuzykolog - muzyk-dokumentalista - archiwista" (28 marca w Instytucie Sztuki PAN) oraz V Krajowe Seminarium Etnomuzykologiczne "Tradycje muzyczne wobec przemian kulturowych i cywilizacyjnych" (1-2 kwietnia w Instytucie Muzykologii).

Ponadto w audycji Ewa Grochowska zapraszała wszystkich miłośników ludowego śpiewu na warsztaty tradycyjnych pieśni wielkopostnych, które od 31 marca do 2 kwietnia odbywać się będą w Grodnie k. Międzyzdrojów, a także rozmawialiśmy o koncercie i warsztatach tria Sutari, którego oryginalna interpretacja ludowych pieśni przyniosła zespołowi nagrodę na Festiwalu Nowa Tradycja w 2012 roku.

Z kolei Karolina Beimcik i Dana Vynnytska, założycielki formacji Babooshki, opowiedziały o ludowych źródłach pieśni z albumu "Vesna", który zawiera zbiór tak zwanych "vesnianek" - ukraińskich i wschodniopolskich pieśni śpiewanych w czasie kolędowania wiosennego. Mają one na celu pobudzenie witalnych sił natury i symboliczne przywołanie wiosny. Płyta zawiera utwory wiosenne i weselne m.in. z Biłgoraja, Puszczy Kurpiowskiej i lubelskiego. Babooshki zebrały materiał z archiwalnych nagrań Polskiego Radia, serii Muzyka Źródeł i własnych tradycji rodzinnych. Ich repertuar stanowią jazzowe interpretacje melodii z regionów związanych z pograniczem południowo-wschodnim, które wykonywane są przez wokalistki dwujęzycznie.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Anna Szewczuk

Data emisji: 25.03.2017

Godzina emisji: 6.00-10.00

mc

Czytaj także

"Osty". Koncert tria Sutari przed premierą płyty

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 17:05
W sobotę 25 marca zespół zaprasza do Bemowskiego Centrum Kultury w Warszawie na warsztaty wokalne oraz przedpremierowy koncert promujący płytę "Osty". Wydarzenie jest kolejną odsłoną cyklu Folkowo Bemowo.
rozwiń zwiń