REKLAMA

Spełnione marzenie Michała Klauzy na koniec sezonu POR

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 10:00
- Jestem szalenie wdzięczny dyrekcji Programu 2 za podsunięcie pomysłu na wykonanie "Suity na orkiestrę estradową" Szostakowicza, bo jest to utwór, który od wielu lat bardzo chciałem wykonać, a ze względu na trudności z nim związane, nie miałem okazji - o programie koncertu wieńczącego sezon Polskiej Orkiestry Radiowej opowiadał jej dyrektor artystyczny.
Audio
  • Michał Klauza o finałowym koncercie Polskiej Orkiestry Radiowej w sezonie 2016/17

Arcydzieło Szostakowicza zabrzmi w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego (Warszawa, ul. Modzelewskiego 59) 11 czerwca. Michał Klauza, który poprowadzi koncert, zwracał w Dwójce uwagę na bogaty zestaw instrumentów, które są potrzebne do wykonania Suity na orkiestrę estradową. - To nie tylko pełen skład symfoniczny, ale też cztery saksofony, akordeon, gitara, harfa i fortepian. Do tego suitę Szostakowicz złożył z ośmiu części, które zaczerpnął z innych swoich kompozycji, co w efekcie dało jeden z najwspanialszych utworów w dziejach literatury muzycznej.

KUP BILET NA KONCERT POR>>>

Michał Klauza podkreślił, że do wykonywania dzieł Szostakowicza potrzebna jest wiedza na temat momentu życia, w którym pisał daną kompozycję. - To libretto tego, jak należy ją czytać. Na pewno w każdym z jego utworów jest element, w którym czuć strach, również w słynnym walcu, który wykonamy w niedzielę.

Gość "Poranka Dwójki" opowiadał też o kompozycjach Georga Gershwina i Henryka Warsa, które dopełnią program koncertu. Dyrygent podsumował ponadto mijający sezon w Polskiej Orkiestry Radiowej.

Tych, którzy nie mogą być obecni na koncercie Polskiej Orkiestry Radiowej, zachęcamy do śledzenia naszej transmisji na antenie Dwójki w niedzielę (11.06) w godz. 19.00-21.00.

***

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Goście: Michał Klauza (dyrektor artystczny Polskiej Orkiestry Radiowej)

Data emisji: 9.06.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki.

bch/jp

Czytaj także

Piękny smutek Gainsbourga. Jane Birkin w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 12:00
– To produkcja bardzo romantyczna, nostalgiczna, smutna, ale na swój sposób piękna, jak muzyka Gustawa Mahlera – mówiła słynna aktorka i wokalistka, która z Polską Orkiestrą Radiową wystąpi z programem "Serge Gainsbourg Symphonique".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakończenie sezonu POR w broadwayowskim stylu. Transmisja

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 15:01
Koncertu Polskiej Orkiestry Radiowej - z utworami Gershwina, Warsa i Szostakowicza - będzie można posłuchać w Studiu Lutosławskiego i na antenie Dwójki. Zapraszamy.
rozwiń zwiń