Skąd się biorą mity i jak zostać ich uczestnikiem

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 09:50
Naszym gościem był Dobrosław Kot, znany niektórym jako Wit Szostak, który opowiedział w Dwójce o nowym cyklu publikowanym w miesięczniku "Znak" pt. "Lek i trucizna. Rozmowy o micie".
Audio
  • Dobrosław Kot o cyklu publikowanym w miesięczniku "Znak" pt. "Lek i trucizna. Rozmowy o micie" (Poranek Dwójki)
  • Piotr Brysacz i Piotr Malczewski o festiwalu "Patrząc na Wschód" w Budzie Ruskiej (Poranek Dwójki)
  • Dr Dominik Jurczak, Łukasz Serwiński oraz Marcin Wasilewski-Kruk o Festiwalu Muzyki Niezwykłej w Krakowie (Poranek Dwójki)
  • Janusz Opryński poleca czerwcowe wydanie "Przeglądu polityczny" poświęcony osobie Cezarego Wodzińskiego (Poranek Dwójki)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Who is Danny

Dobrosław Kot wraz z Michałem Pawłem Markowskim rozbierają mit na czynniki pierwsze. Zastanawiają się nad tym, czy każda opowieść jest mitotwórcza. Czy mity wynikają z natury czy kultury? Jakie opowieści tworzą rdzeń naszej kultury? Czy mity krążą w naszej krwi od zawsze, czy może musimy przejść specjalny trening, żeby je zrozumieć, pojąć i być ich uczestnikami? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy także w "Poranku Dwójki".

Ponadto w audycji zajrzeliśmy do Budy Ruskiej nad Czarną Hańczą, gdzie od 11 sierpnia trwa festiwal literacki, a w nim spotkania z pisarzami, pokazy slajdów, filmów, dyskusje, kiermasz książek.

Z kolei w Krakowie 14 sierpnia rozpoczyna się Festiwal Muzyki Niezwykłej. To wydarzenie towarzyszące warsztatom muzycznym, w których udział biorą miłośnicy muzyki sakralnej. Podczas pięciu wieczorów melomani będą mieli okazję usłyszeć między innymi: zespół Alamire, belgijską grupę Graindealavoix czy Divnę Ljubojević z Serbii. O tym, jaka jest muzyka "niezwykła", opowiedzieli nam dr Dominik Jurczak - dominikanin i prezes Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, Łukasz Serwiński - dyrektor artystyczny festiwalu oraz Marcin Wasilewski-Kruk - wieloletni wokalista Capelli Cracoviensis.

Na koniec rekomendacje kulturalne. W tym tygodniu słuchamy, co ma nam do polecenia Janusz Opryński - współzałożyciel i reżyser Teatru Provisorium, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Konfrontacje Teatralne, dyrektor programowy lubelskiego Centrum Kultury.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi:  Paweł Siwek

Data emisji: 14.08.2017

Godzina emisji: 6.00-9.00

bch/mg

Czytaj także

Wróżenie z wnętrzności z Witem Szostakiem

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 11:00
Z autorem takich powieści jak "Chochoły" czy "Dumanowski" porozmawiamy o jego ostatniej książce poświęconej duchowemu eskapizmowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zagroda zębów", czyli uczłowieczanie Odysa

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 11:31
- Odyseusz jeszcze pamięta bogów, jeszcze z nimi rozmawia i prosi ich o radę, a z drugiej – próbuje ich przechytrzyć. Jedną nogą jest więc w micie, a drugą w świecie zwyczajnym. Ukazując mit Odysa na różne sposoby, staram się przedstawić jego postać bliżej człowieka – powiedział Wit Szostak, autor książki "Zagroda zębów".
rozwiń zwiń