Studia polskie w Cambridge. "To szansa na rozwój tego kierunku"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 11:00
- Nasi studenci pracują w dziennikarstwie, konsultingu, rządzie i dyplomacji. Chodzi o to, aby po studiach wdrożyli wiedzę o Polsce w różne dziedziny ich pracy - powiedział dr Stanley Bill, szef programu polskich studiów na Uniwersytecie Cambridge. 
Audio
  • Rozmowa z drem Stanleyem Bill, szefem programu polskich studiów na Uniwersytecie Cambridge (Poranek Dwójki)

Gość Dwójki opowiadał o programie nauczania języka polskiego oraz literatury i kultury polskiej, który został uruchomiony w ramach podpisanego w lipcu porozumienia między Uniwersytetem Warszawskim a uczelnią w Cambridge. W jego ramach Centrum Studiów Polskich w Cambridge będzie finansowane ze specjalnej dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Podpisane porozumienie stwarza szansę na utrzymanie stałej obecności studiów polskich na Uniwersytecie Cambridge. Trzeba pamiętać, że w ciągu ostatnich 20 lat zmniejszyło się zainteresowanie tym kierunkiem. Związane było to z tym, że po 1989 roku na Zachodzie zamknięto wiele wydziałów slawistyki. Zniknął wówczas podział na świat socjalistyczny i zachodni, co wpłynęło na spadek popularności tej dziedziny - dodał dr Stanley Bill.

W nagraniu audycji posłuchamy o tym, w jakich okolicznościach dr Stanley Bill zafascynował się językiem polskim, i o tym, jak będzie wyglądała współpraca między Uniwersytetem Warszawskim a Uniwersytetem Cambridge.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: dr Stanley Bill (szef programu polskich studiów na Uniwersytecie Cambridge)

Data emisji: 28.09.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mz/kd

Czytaj także

Groteska, mrok i dystans. Listy Samuela Becketta

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 20:00
– Najlepszym słowem opisującym jego podejście do świata jest "autoironia" – mówił pisarz Antoni Libera, tłumacz dramatów Becketta, a także adresat kilku jego listów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Libera: słuchowisko może być też publicystyką

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 19:45
- Głównym motywem przewijającym się w pracach konkursowych są tematy historyczne. Materiały te mają często formę reportażu i przedstawiają heroiczne postaci, o których do tej pory słyszeliśmy niewiele – powiedział Antoni Libera, który jest członkiem Jury Radiowego podczas rozpoczętego 19 czerwca XVII Festiwalu "Dwa Teatry".
rozwiń zwiń