Grzesiuk. Pamiątki i wspomnienia po wielkim bardzie

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 10:43
- Bandżola, zdjęcia, wycinki z gazet i rękopisy to pamiątki po Stanisławie Grzesiuku, o jakich opowiadały w Dwójce Izabela Laszuk i Kamila Chudzyńska, wnuczki niezapomnianego piewcy stolicy.
Audio
  • Izabela Laszuk i Kamila Chudzyńska o twórczości Stanisława Grzesiuka (Poranek Dwójki)

- Najbardziej bolało mnie, że niektóre książki Grzesiuka zostały tak bardzo okrojone przez cenzurę. Szczególnie straciło na tym "Na marginesie życia" –powiedziała Izabela Laszuk, która opowiadała również o planowanym wznowieniu autobiograficznych powieści Stanisława Grzesiuka – "Pięć lat Kacetu", "Boso, ale w ostrogach" oraz "Na marginesie życia". Wszystkie tytuły zostały uzupełnione o fragmenty wycięte przez cenzurę i pierwotnego wydawcę oraz wzbogacone o najważniejsze recenzje i wypowiedzi autora z czasu premiery.

Z nagrania audycji dowiemy się, kto po ponad 50 latach zagrał na bandżoli Stanisława Grzesiuka i jak to jest urodzić się w rodzinie owianej legendą słynnego dziadka.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Izabela Laszuk i Kamila Chudzyńska

Data emisji: 21.12.2017

Godzina emisji: 8.10

Rozmowę wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mz/mko

Czytaj także

"Grzesiuk. Król życia". Warszawski bard w biografii Bartosza Janiszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2017 10:32
- Śpiewając ballady o Felku Zdankiewiczu czy "Bal na gnojnej" był ucieleśnieniem związku między PRL-em a poprzednią epoka. Książkę "Boso, ale w ostrogach" napisał potoczystym językiem, który w literaturze tamtego okresu nieczęsto gościł. To była opowieść o życiu, które pędziło bardzo wielu czytelników – o Stanisławie Grzesiuku i książce "Grzesiuk. Król życia" mówił w audycji Między Kropkami Krzysztof Masłoń, krytyk literacki tygodnika Do Rzeczy.
rozwiń zwiń