Ośmiodniowe urodziny Chopina w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 12:00
- Zaczynamy 22 lutego, w dniu metrykalnych urodzin Chopina, a kończymy 1 marca, czyli w dniu, który sam Chopin uznawał za urodzinowy - mówiła w Dwójce Anna Hajduk, pianistka odpowiedzialna za stronę artystyczną Koncertów Urodzinowych Fryderyka Chopina w stolicy.
Audio
  • Anna Hajduk o Koncertach Urodzinowych 2018: Chopin Wolności (Poranek Dwójki)

Koczalski 1200 PAP.jpg
Raul Koczalski i jego recital w Belwederze sprzed 70 lat

Publiczność w Warszawie będzie mogła posłuchać Chopina w interpretacjach młodych polskich pianistów, ale nie zabraknie też uznanych postaci ze świata muzyki. Urodziny Chopina zaszczycą swą obecnością m.in. Lidia Grychtołówna, Takashi Yamamoto, Pamela Howland, Ivett Gyongyosi i Monika Rosca. Koncerty odbywać się będą w Domu Muzyki przy Nowym Świecie 63 od godz. 13.00, do późnych godzin wieczornych.

Na koniec każdego dnia odbędzie się koncert klasyczno-rozrywkowy w cyklu "Gramy Chopinowi", w ramach którego zaplanowano występy m.in. Aliny Mleczko z Triem, Anny Jagielskiej-Riveiro oraz tureckiego folkowego artysta Erkana Dolunaya.

W nawiązaniu do obchodów 100-lecia niepodległości Polski nie zabraknie cyklu koncertów pt. "Pieśń Wolności", by muzycznie tę wolność uczcić. Wydarzeniem towarzyszącym będzie wykład i kurs mistrzowski Daniela De Clercka (Belgia).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Anna Hajduk (pianistka)

Data emisji: 21.02.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

bch/jp

reklama

Czytaj także

Emanuel Ax i Chopin na instrument historyczny

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2018 12:09
Bohaterem audycji "Chopin osobisty" był światowej sławy amerykański pianista o polskich korzeniach, laureat wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie w 1970 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopinowskie interpretacje Andrzeja Czajkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2018 10:19
W audycji "Chopin osobisty" słuchaliśmy utworów zarejestrowanych w 1959 r. w Nowym Jorku dla wytwórni RCA i wydanych właśnie w nowym albumie firmy Sony Classical.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopin na fortepian i wiolonczelę

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 15:32
W audycji "Chopin osobisty" nawiązaliśmy do zakończonego właśnie w Warszawie Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego.
rozwiń zwiń