Jarosław Sellin: ministerstwo nie może kierować suwerennymi decyzjami fundacji

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 19:30
- Fundacje są samodzielne i działają na własną odpowiedzialność. Nadzór polega na tym, że sprawozdania składa się do ministerstwa, ale ministerstwo nie może wydawać poleceń czy nakazywać jakichkolwiek działań fundacjom prywatnym - mówił w Dwójce Jarosław Sellin, wiceszef MKiDN.
Audio
  • Jarosław Sellin o sprawie Fundacji Czartoryskich i celu utworzenia Muzeum Getta Warszawskiego (Poranek Dwójki)

jarosław sellin  o wszystkim1200.jpg
Wiceminister kultury: nie zajmujemy się tylko historią

Krakowski sąd nie zgodził się ostatnio na likwidację Fundacji Czartoryskich. Wiele mówi się na ten temat w kontekście transferu pieniędzy pochodzących ze sprzedaży państwu polskiemu kolekcji Czartoryskich, który nastąpił stamtąd do nowej fundacji powołanej w Liechtensteinie. W mediach nie brakuje pytań o to, czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wiedziało o darowiźnie na rzecz nowej fundacji oraz czy, jako organ nadzorujący fundację, wyraziło na to zgodę.

- To jest jakiś absurd i dziwię się głosom ludzi, którzy pewnie bardzo dbają o wolność w Polsce, a tymczasem chcą, żeby ministerstwo kierowało suwerennymi decyzjami fundacji - podkreślał Jarosław Sellin.

Wiceminister powtórzył, że zakup kolekcji Czartoryskich przez skarb państwa był jednym z największych sukcesów polskiej kultury w ostatnich dziesięcioleciach. - Mieliśmy sygnały od polskich muzealników, historyków, konserwatorów, że ta najcenniejsza kolekcja, która kiedykolwiek została w Polsce stworzona, nie jest zabezpieczona, w tym sensie, żeby mieć 100-procentową pewność, że ona będzie na wieki wieków w Polsce. Myśmy ten problem załatwili za symboliczną kwotę, bo wartość tej kolekcji jest absolutnie nie do oszacowania. Myślę, że te 100 mln euro to jest nawet niepełna wartość najsłynniejszego obrazu z tej kolekcji – "Damy z gronostajem" Leonardo da Vinci. A przecież cała kolekcja to 86 tys. różnych obiektów, 200 tys. bardzo cennych książek, nieruchomości itd. - przekonywał gość Dwójki.

Ile w Polsce budowanych jest obecnie muzeów, które są pod bezpośrednim nadzorem ministerstwa kultury albo będą współprowadzone przez ten resort? Czy utworzenie Muzeum Getta Warszawskiego jest wymierzone w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN? Kiedy ruszy budowa Muzeum Historii Polski? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Jarosław Sellin (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego)

Data emisji: 9.04.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To zapewni stabilizację zbiorom". Dyskusja o kolekcji Czartoryskich

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 19:45
- Fakt, iż Skarb Państwa nabył tę kolekcję powoduje, że ma ona zapewnione funkcjonowanie na przyszłe lata bez konieczności konstruowania nowych mechanizmów finansowych, ponadto w ten sposób dojdzie do przyspieszenia pełnej ekspozycji kolekcji – powiedział dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń