"To zapewni stabilizację zbiorom". Dyskusja o kolekcji Czartoryskich

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 19:45
- Fakt, iż Skarb Państwa nabył tę kolekcję powoduje, że ma ona zapewnione funkcjonowanie na przyszłe lata bez konieczności konstruowania nowych mechanizmów finansowych, ponadto w ten sposób dojdzie do przyspieszenia pełnej ekspozycji kolekcji – powiedział dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Audio
  • Dyskusja wokół zakupionej przez polskie władze kolekcji Czartoryskich (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Adam Karol Czartoryski i minister kultury Piotr Gliński podczas uroczystego podpisana umowy zakupu kolekcji Fundacji Książąt Czartoryskich
Adam Karol Czartoryski i minister kultury Piotr Gliński podczas uroczystego podpisana umowy zakupu kolekcji Fundacji Książąt CzartoryskichFoto: PAP/Radek Pietruszka

Gość Dwójki odniósł się tymi słowami do największej transakcji wykupu dzieł sztuki w powojennej Polsce. W jej ramach polskie władze zakupiły od Adama Karola Jesusa Marii Józefa Czartoryskiego - prezesa Fundacji Książąt Czartoryskich - kolekcję o wartości 100 mln euro. W jej skład weszło około 86 tysięcy obiektów muzealnych i około 250 tysięcy pozycji bibliotecznych, które od początku lat 90. były użyczane przez Fundację na podstawie stosownych umów. Dlaczego akurat teraz polskie władze zdecydowały się na zmianę formuły prawnej tej kolekcji?

- Podjęliśmy ten krok po pierwsze dlatego, że pojawiła się wola po stronie prezesa Fundacji Książąt Czartoryskich. Druga przyczyna to fakt, że deficyt budżetowy na 2016 rok został wykorzystany tylko w połowie i zyskaliśmy szansę na wykorzystanie oszczędności w budżecie państwa - powiedział Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W nagraniu audycji posłuchamy również m.in.o kulisach zakupu kolekcji od Fundacji Książąt Czartoryskich, a także o tym, że w przypadku wypożyczenia za granicę należącej do zbioru Czartoryskich "Damy z gronostajem" samo ubezpieczenie wyceniane było na 1,4 mld złotych.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi:  Paweł Siwek

Gość: Jarosław Sellin (sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego), dr hab. Andrzej Betlej (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie), Rafał Slaski (były wiceprezes Fundacji Książąt Czartoryskich)

Data emisji: 4.01.2017

Godzina emisji: 18.00

mz/bch

Czytaj także

Kultura obywatelska i inne plany resortu kultury

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 18:44
– Chcemy budować sieć instytucji kulturalno-obywatelskich – mówił podczas konferencji dla dziennikarzy Piotr Gliński. To tylko jeden z priorytetów ministerstwa kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister kultury: nie zajmujemy się tylko historią

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2016 19:00
- Zdecydowaliśmy się współprowadzić Warszawską Operę Kameralną, Teatr Wielki w Łodzi, Teatr Polski w Warszawie czy Orkiestrę Kameralną Amadeus - wyliczał Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, opowiadając o inicjatywach ministerstwa niezwiązanych bezpośrednio z polityką historyczną.
rozwiń zwiń