Dwa tysiące stron życia. Czytamy biografię Herberta

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 14:09
W Dwójce przedstawiamy fragmenty długo oczekiwanej dwutomowej biografii Zbigniewa Herberta pióra Andrzeja Franaszka. Czyta Mariusz Bonaszewski.
Audio
  • Andrzej Franaszek "Herbert. Biografia", czyta Mariusz Bonaszewski - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Andrzej Franaszek "Herbert. Biografia", czyta Mariusz Bonaszewski - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Andrzej Franaszek "Herbert. Biografia", czyta Mariusz Bonaszewski - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Andrzej Franaszek "Herbert. Biografia", czyta Mariusz Bonaszewski - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Andrzej Franaszek "Herbert. Biografia", czyta Mariusz Bonaszewski - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
Andrzej Franaszek Herbert. Biografia
Andrzej Franaszek "Herbert. Biografia"Foto: Piotr Piorun/PR

herbert1200.jpg
"Herbertowi o stan szczęścia najłatwiej było w podróży"

Książka, która 18 kwietnia ukaże się na rynku wydawniczym, nosi tytuł "Herbert. Biografia". Tom pierwszy ma podtytuł "Niepokój", drugi: "Pan Cogito". Krakowskie Wydawnictwo Znak tak opisuje tę publikację: "Niestrudzony podróżnik. Porywający eseista. Genialny poeta. Wieczny dowcipniś i kawalarz? Czy raczej pisarz dręczony depresjami, gniewem, przez dekady walczący z bólem ciała i duszy? Nieprzenikniony? Zawsze osobny? Z pewnością: człowiek budujący swe życie na przekór historii, modom, przeciwnościom losu, biedzie, własnym słabościom. Płynący pod prąd.

Andrzej Franaszek, autor znakomicie przyjętej w Polsce i na świecie biografii Czesława Miłosza, z pieczołowitością portretuje Zbigniewa Herberta. Nie pomija tematów trudnych czy kontrowersyjnych, głęboko wczytuje się w korespondencję i prywatne, dotąd nieznane notatki, by na nowo oświetlić twórczość poety. Pogmatwane losy Herberta wpisuje w historyczną panoramę, co sprawia, że z niemal dwóch tysięcy stron wyłania się nie tylko pasjonująca, wielowątkowa opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich twórców dwudziestego wieku, ale i o epoce, która go kształtowała i inspirowała".

***

Na audycję To się czyta zapraszamy od poniedziałku do piątku (16.04-27.04) w godz. 10.45-11.00. Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.

mat. prom./jp/pg

Zobacz więcej na temat: Zbigniew Herbert biografia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

400 wierszy, czyli Herbert w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2018 16:53
W ogłoszonym przez Sejm RP Roku Zbigniewa Herberta Program 2 Polskiego Radia zaprezentuje cały dorobek poety – począwszy od debiutanckiego tomiku "Struna światła", poprzez prozę poetycką, aż do wierszy z ostatniego tomu "Epilog burzy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Potrzebni sobie do życia. O przyjaźni Herberta i Czapskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 14:04
Punktem wyjścia do rozmowy o dwóch znakomitych twórcach była nowo wydana książka: Józef i Maria Czapscy, Katarzyna i Zbigniew Herbertowie "Korespondencja".
rozwiń zwiń