"Oczy i Obiektywy", czyli etnograf za kamerą

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2018 19:52
W sobotnim "Poranku Dwójki" zapraszamy na XIII Przegląd Filmów Etnograficznych. Od piątku do niedzieli w Warszawie można obejrzeć zarówno nowe, jak i klasyczne produkcje polskich i zagranicznych twórców.
Plakaty przeglądu filmowego
Plakaty przeglądu filmowegoFoto: mat. prasowe

tradycja.jpg
Przed nami 21. Konkurs Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja"

O przeglądzie filmów zazwyczaj niedostępnych szerokiej publiczności, któremu towarzyszą warsztaty, debata i wystawa, opowiedzą prof. Sławomir Sikora i Mateusz Kłos.

Ponadto w audycji:

  • o 9.40, w ramach cyklu "Historia Polskiego Folku", Wojciech Ossowski opowie o kolejnych najważniejszych twórcach, nurtach, stylach i gatunkach muzyki tradycyjnej w Polsce.
  • o 8.50 z "Abecadła etnografa" dowiemy się, co etnolog prof. Anna Zadrożyńska sądziła o jarmarkach i marketach.
  • o 8.20 spotkamy się z Bogumiłą Porowską, dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Rykach, która opowie nam o odbywającym się tam w niedzielę Regionalnym Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych. Występom artystów ludowych towarzyszyć będą stoiska z rękodziełem, pokazy dawnych rzemiosł i stoiska gastronomiczne.
  • o 8.00 swoją rekomendacją kulturalną podzieli się z Państwem śpiewaczka Urszula Kryger.
  • o 7.50 spotkamy się z Simonem Broughtonem, redaktorem naczelnym Songlines Magazine i jurorem Folkowego Fonogramu Roku na festiwalu Nowa Tradycja.

Naszą Płytą Poranka będzie album (z autografami!) "Po kolana w niebie" zespołu Janusz Prusinowski Trio.

Jak zawsze podczas sobotniego porannego spotkania nie zabraknie naszych stałych propozycji: "Pięciu minut nad Biblią", "Rekomendacji kulturalnych", "Archiwalni", a także przeglądu prasy i tygodników.

***

Na "Poranek Dwójki" w sobotę (5.05) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Piotr Kędziorek.

mko

Zobacz więcej na temat: folk
Czytaj także

"Muzyka ludowa coraz mocniej rozgrzewa młode serca"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 16:02
- Tradycyjne muzykowanie stało się bardzo cenne, gdy zaczęło zanikać. Dziś spełniają się nasze marzenia, bo bardzo młodzi ludzie nie tylko się nim interesują, ale również wspaniale uprawiają – mówił Marcin Pospieszalski, juror konkursu "Stara Tradycja".
rozwiń zwiń