Kongres Polska Wielki Projekt. Paweł Sosnowski: od stołu wszystko się zaczęło

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 10:49
- Nowa Polska zaczęła się od tego nieszczęsnego okrągłego stołu, bardzo niewygodnego mebla, jak wspominał Czesław Bielecki. Stąd tytuł całego panelu - mówił w Dwójce historyk sztuki i prelegent podczas rozpoczynającego się w czwartek (17.05) w Warszawie VIII Kongresu Polska Wielki Projekt.
Audio
  • Paweł Sosnowski o panelu "Stół a sprawa polska - innowacje a design" w ramach Kongresu Polska Wielki Projekt (Poranek Dwójki)

polska_pro logo1.jpg
Kongres Polska Wielki Projekt - serwis specjalny

W niedzielę (20.05), na zakończenie Kongresu, Paweł Sosnowski poprowadzi w Arkadach Kubickiego panel "Stół a sprawa polska - innowacje a design". - Generalnie chodzi o to, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką rolę pełni design w naszym życiu. To nie jest tylko to, że coś nas zachwyca albo oburza, coś jest ładne albo brzydkie, bo nie o to chodzi w designie. To jest jego efekt końcowy, ale w swej istocie design jest w dzisiejszych czasach katalizatorem innowacyjności. Sam jest innowacyjny, ale przede wszystkich on wywołuje innowacje - tłumaczył gość Dwójki.

marek rymsza 1200 PAP.jpg
Kongres Polska Wielki Projekt. "Społeczeństwo obywatelskie to pluralizm plus dobro wspólne"

W ostatnim czasie mamy do czynienia z docenieniem w niespotykanym wcześniej stopniu polskiego wzornictwa. Poświęcone mu duże wystawy można obecnie oglądać w Muzeach Narodowych w Warszawie i Krakowie. - To jest właśnie ta wizualna strona designu, którą tak lubi publiczność. Bo to jest zrozumiałe, stół jest stołem, krzesło krzesłem, a lampa lampą. My to widzimy i potrafimy ocenić własnymi potrzebami estetycznymi, co nam się podoba, a co nie. Natomiast nie to jest celem współczesnego designu, on jest wszędzie. Dlatego też w naszym panelu wystąpi wielokrotnie nagradzany za swoje projekty pociągów prof. Bartosz Piotrowski czy też Michał Drożdż, szef produkcji Ceramiki Paradyż - informował Paweł Sosnowski.

Na czym polega wielki paradoks związany z produkowanymi w Polsce tak licznie (4. miejsce na świecie) meblami? Dlaczego design nie jest sprawiedliwy? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Paweł Sosnowski (historyk sztuki, krytyk i kurator, autor filmów dokumentalnych i animator życia artystycznego)

Data emisji: 17.05.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

pg

Czytaj także

W Galerii Wzornictwa. Czy krzesło to dzieło sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 18:30
Czy otwarcie Galerii Wzornictwa Polskiego w stołecznym Muzeum Narodowym podkreśla rangę zwykłego przedmiotu jako dzieła sztuki? – Muzeum kolekcjonuje obiekty będące dobrami kultury. Przedmiot codziennego użytku jest zatem dziełem sztuki – mówiła w Dwójce Anna Demska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z upływem czasu design z poprzedniej epoki zaczął być doceniany"

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 08:44
- Doczekaliśmy czasu, gdy nagle zwracamy uwagę na rzeczy, na które jeszcze niedawno byśmy w ogóle nie popatrzyli. Chodzi mi o wzornictwo przemysłowe, sztukę użytkową, tzw. polski design - mówił w Dwójce prof. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
rozwiń zwiń