16. Biennale Architektury w Wenecji. "Opowiadamy o architekturze poprzez siły przyrody"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 12:22
- Myślę, że możemy sobie wyobrazić tę wystawę jako opowieść o tym, co jest siłą budującą w architekturze. W naszej interpretacji bierzemy za nią takie czynniki, jak grawitacja, krążenie wody i oscylacja światła - mówiła w Dwójce Anna Ptak, kuratorka wystawy "Amplifikacja Natury" prezentowanej w Pawilonie Polskim podczas 16. Biennale Architektury w Wenecji.
Audio
  • Hanna Wróblewska i Anna Ptak o wystawie "Amplifikacja Natury" prezentowanej podczas 16. Biennale Architektury w Wenecji (Poranek Dwójki)

chaos warszawa 1200.jpg
Chaos przestrzeni Warszawy. "Za nim kryją się konkretne porządki"

Chcąc obrazowo opisać tę wystawę, Anna Ptak stwierdziła, że "mamy tam kawałek Warszawy". - Ale takiej, która została  ukształtowana poprzez polodowcowe wody wypływające spod skarpy warszawskiej i pradoliny Wisły. Zasadniczym elementem ekspozycji jest bowiem ukształtowana na glinianym modelu, stworzonym przez Izę Tarasiewicz, skarpa warszawska, jej 11 km. Czyli Warszawa bez miasta, bez budynków, tylko właśnie w tej topologicznej i geologicznej formie, którą otrzymaliśmy od wody - tłumaczyła kuratorka.

Wystawa "Amplifikacja Natury" to efekt kilkuletnich badań architektonicznych prowadzonych przez Grupę Centrala. - Dotyczyły one przede wszystkim trzech przykładów, które są prezentowane na Biennale. To Warszawianka - kompleks sportowy zaprojektowany przez Zakłady Artystyczno-Badawcze pod kierownictwem Jerzego Sołtana w 1954 roku, dom własny architektów Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie, który powstawał od lat 60. oraz niezrealizowany spekulacyjny wizjonerski projekt Jacka Damięckiego nawodnego pawilonu obrotowego z 1975 roku - wymieniała Anna Ptak.

Co jeszcze znalazło się w Pawilonie Polskim w Wenecji? Jak jest odbierana wystawa "Amplifikacja Natury"? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadzi: Jakub Kukla

Goście: Hanna Wróblewska (dyrektor Zachęty), Anna Ptak (kuratorka wystawy "Amplifikacja Natury")

Data emisji: 29.05.2018

Godzina emisji: 8.15

Materiał został wywemitowany w audycji "Poranek Dwójki"

pg/mko

Czytaj także

"Architektura Lacherta przepełniona jest humanizmem"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 19:00
- Bohdan Lachert dowodził, że architektura nie jest jedynie utylitarnym spełnieniem potrzeb, ale jest pewnego rodzaju manifestem epoki, scenografią, która kształtuje człowieka od zewnątrz - o twórczości wybitnego architekta mówił w Dwójce Piotr Bujas.
rozwiń zwiń