Eustachy Rylski: jestem kolekcjonerem drobnych przyjemności

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 13:00
- Nigdy nie straciłem wiary w piękno świata i to mnie zawsze podtrzymywało na duchu - podkreślał w Dwójce Eustachy Rylski, autor między innymi nowo wydanej powieści "Blask". 
Audio
  • Eustachy Rylski: jestem kolekcjonerem drobnych przyjemności (Poranek Dwójki)
Eustachy Rylski w Dwójce
Eustachy Rylski w DwójceFoto: Grzegorz Śledź/PR2

pogoda słońce las free 1200.jpg
Eustachy Rylski i zmysłowa przyjemność materii

Jak przyznał pisarz, najważniejsze dla niego w życiu są "drobne przyjemności", nie literatura. Ponadto, jak mówił, podziela za starożytnymi Grekami ("okropnie przez nas zinfantylizowanymi") pogląd, według którego piękno świata ratuje przed rozpaczą. - Ze mną jest to samo. Chodzi zarówno o urodę dzieł ludzkich, jak i natury. Im bardziej jednak zbliżam się do kresu, tym uroda natury znaczy dla mnie więcej - mówił Eustachy Rylski.

W rozmowie również o najnowszej książce pisarza zatytułowanej "Blask". - Nie ma w niej prostych odniesień do współczesnej rzeczywistości, ale jednocześnie starałem się ani na moment nie tracić tej rzeczywistości z oczu - zaznaczał.

***

Prowadzi: Iwona Piętak

Gość: Eustachy Rylski (pisarz)

Data emisji: 16.07.2018

Godzina emisji: 9.20

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/pg

Czytaj także

Nie ma życia bez czytania – o Henryku Berezie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 15:44
W audycji wspominaliśmy zmarłego w 2012 roku krytyka literackiego i eseisty, przez wiele lat związanego z miesięcznikiem "Twórczość".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nicola Chiaromonte. "On był wspaniały, bo nie był literatem"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 15:49
- Był myślicielem. Nie znajdzie się u niego żadnych uzurpacji i mistyfikacji, które literat potrafi zastosować. U niego jest czysta, jasna myśl - o zmarłym w 1972 r. włoskim eseiście i filozofie opowiadał w Dwójce tłumacz Stanisław Kasprzysiak.
rozwiń zwiń