Myślę, wątpię, piszę. Rzecz o naturze eseju

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 14:45
– Imperatywem wewnętrznym eseju jest znak zapytania, ciągłe poddawanie w wątpliwość nawet własnych opinii – mówiła badaczka literatury Magdalena Chabiera.
Audio
  • Myślę, wątpię, piszę. Rzecz o naturze eseju (Strefa literatury/Dwójka )
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

– Esej to próba zapisu wewnętrznej rozmowy czy wewnętrznej gry naszych myśli. Ta dialogiczność, a także wielogłosowość jest niezwykle istotna dla poddawania w wątpliwość zastałych schematów myślowych i obiegowych opinii – powiedziała literaturoznawczyni, zaznaczając zarazem, że "w naturze eseju leży to, że nigdy nie zdołamy stworzyć jego zadowalającej definicji".

Punktem wyjścia audycji była opracowana przez prof. Jana Tomkowskiego książka "Polski esej literacki. Antologia", która stanowi zbiór tekstów 40 polskich autorów, m.in. Cypriana Kamila Norwida i Jarosława Marka Rymkiewicza. W Dwójce rozmawialiśmy m.in. o "hybrydycznej formie" eseju, o jego jednoczesnym indywidualizmie i uniwersalizmie, a także o tym, dlaczego lektura dobrego eseju łączy się z wrażeniem, że to czytelnik mógłby go napisać.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: Magdalena Chabiera, prof. Jan Tomkowski, Maciej Nowak, Marek Zagańczyk

Data emisji: 19.11.2017

Godzina emisji: 20.00

mc/bch

Czytaj także

"Obecność zła", czyli o wyjątkowej filozofii Leszka Kołakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 13:00
- Kołakowski rzetelnie rozliczył się z komunizmem pisząc "Główne nurty marksizmu". On wierzył w tę ideologię, ale bardzo szybko ją porzucił. Zobaczył w niej wielkie zło - mówił w "Strefie literatury" dr Jan Tokarski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tak rosyjski Kain oddał duszę diabłu"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 13:00
"W całym moim życiu nie było dnia straszniejszego. Wyszedłem z mieszkania, do którego już trzy razy, wywalając drzwi kopniakiem, włamywały się watahy bojowników o świetlaną przyszłość, pijanych zwycięstwem, obłąkanych z nienawiści" - pisał o rewolucji w Rosji poeta Iwan Bunin, o którego wierszach rozmawialiśmy w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dziś wygłosić Leśmiana?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2017 13:06
Z okazji 80. rocznicy śmierci Bolesława Leśmiana powróciliśmy do jego oryginalnej, fascynującej twórczości.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artur Grottger. 180 lat bez artysty-kronikarza

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 13:30
Bohaterem audycji był malarz, który - obok Matejki - jest najpowszechniej znanym artystą-kronikarzem naszych dziejów historycznych. 11 listopada minęła jego 180. rocznica śmierci.
rozwiń zwiń