Maria Włoszczowska: wygrana w Lipsku ma dla mnie ogromne znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 12:26
- Grałam w miejscu, w którym Bach pracował. On jest od dawna moim ulubionym kompozytorem – podkreślała Maria Włoszczowska, dzieląc się swoimi wrażeniami po zdobyciu pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Bachowskiego w Lipsku w kategorii skrzypiec.
Audio
  • Rozmowa ze skrzypaczką Marią Włoszczowską, laureatką pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Bachowskiego w Lipsku (Poranek Dwójki)
Maria Włoszczowska: wygrana w Lipsku ma dla mnie ogromne znaczenie
Foto: Glowimagers/EastNews

wiłkomirska1200_pap.jpg
Posłuchaj mistrzów Wandy Wiłkomirskiej

Konkurs w Lipsku, organizowany od 1950 roku, uważany jest za jeden z najważniejszych międzynarodowych konkursów dla młodych artystów. - Składał się z trzech etapów, w których większość repertuaru była na skrzypce solo - wyjaśniała artystka. Jak dodała, interesujące było to, że regulamin pozwalał grać zarówno na skrzypcach barokowych, jak i współczesnych. - Grałam na skrzypcach współczesnych z barkowym smyczkiem - przyznała.

W rozmowie również o słowach przewodniczącego jury, które "rzadko słyszy się na konkursach" oraz o najbliższych projektach Marii Włoszczowskiej.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Maria Włoszczowska (skrzypaczka)

Data emisji: 25.07.2018

Godzina emisji: 9.30

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

jp/pg

Czytaj także

98. Salzburger Festspiele. "Pasja" na początek

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 20:03
Na tegoroczną inaugurację jednego z najważniejszych letnich festiwali muzycznych w Europie -  Festiwalu w Salzburgu – wykonano "Pasję według św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego. Jak podkreślał w Dwójce Maciej Łukasz Gołębiowski, słynne dzieło polskiego kompozytora zostało entuzjastycznie przyjęte przez festiwalową publiczność.
rozwiń zwiń