Polski design w Londynie. Sławojka i projekty mieszkań

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 09:00
- Chcieliśmy przez tę wystawę pokazać, jak Polacy przez ostatnie sto lat patrzyli na rzeczy, jak rzeczy kształtowały polską rzeczywistość - o ekspozycji "A Matter of Things" opowiadał w Dwójce Krzysztof Olendzki, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
Audio
  • Krzysztof Olendzki o wystawie "A Matter of Things" reprezentującej Polskę na London Design Biennale (Poranek Dwójki)

"A Matter of Things" to wystawa, którą od 4 września będzie można oglądać na London Design Biennale. Ekspozycja ta zwyciężyła w konkursie zorganizowanym przez Instytut Adama Mickiewicza. - Jej autorką jest Małgorzata Wesołowska, która w sposób zupełnie niekonwencjonalny, z humorem, ale i z wielką inteligencją podeszła do sprawy polskiego wzornictwa na przestrzeżeni ostatnich 100 lat - opowiadał gość audycji "Poranek Dwójki".

Wśród zaprezentowanych projektów znalazła się m.in. słynna sławojka, czyli rodzaj latryny promowany w dwudziestoleciu międzywojennym przez premiera Felicjana Sławoja Składkowskiego, ale też projekty mieszkań dla robotników autorstwa małżeństwa Brukalskich. - Gdy spojrzałem na ich rysunki, to pomyślałem, że ktoś mi podrzucił projekty IKEI - mówił Krzysztof Olendzki.

W audycji rozmawialiśmy o innych emblematycznych dla polskiej historii przedmiotach, które będzie można zobaczyć na wystawie. Szef Instytutu Adama Mickiewicza zwrócił też uwagę na działalność jego placówki w Europie Środkowo-Wschodniej.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Goście: Krzysztof Olendzki (dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza)

Data emisji: 28.08.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/pj

Czytaj także

Wzornictwo łączy narody nad Bałtykiem

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 14:42
W "Wybieram Dwójkę" spotkaliśmy się z Agnieszką Jacobson-Cielecką, autorką wystawy "Roundabout Baltic" przedstawiającej wzornictwo krajów nadbałtyckich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kongres Polska Wielki Projekt. Paweł Sosnowski: od stołu wszystko się zaczęło

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 10:49
- Nowa Polska zaczęła się od tego nieszczęsnego okrągłego stołu, bardzo niewygodnego mebla, jak wspominał Czesław Bielecki. Stąd tytuł całego panelu - mówił w Dwójce historyk sztuki i prelegent podczas rozpoczynającego się w czwartek (17.05) w Warszawie VIII Kongresu Polska Wielki Projekt.
rozwiń zwiń