Praska Wiosna z perspektywy radzieckiego generała

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 12:06
- Peter Kerekes, inicjując ten projekt, poprosił twórców, aby próbowali odpowiedzieć na pytanie, jak jednostka zachowuje się w obliczu wielkich decyzji - mówił Stanisław Zaborowski, producent filmu "Okupacja 1968", o genezie tego oryginalnego, rozpisanego na pięć opowieści, obrazu.
Audio
  • Ze Stanisławem Zaborowskim o filmie "Okupacja 1968" rozmawia Paweł Siwek (Poranek Dwójki)

W 1968 roku pięć państw Układu Warszawskiego najechało na Czechosłowację. 50 lat później reżyserzy z pięciu byłych krajów członkowskich zostali zaproszeni do współtworzenia opowieści o tamtych wydarzeniach z perspektywy ludzi, którzy brali w niej udział.

- W części rosyjskiej otwierającej film mamy historię byłego generała, uczestnika interwencji, który rusza w podróż po byłych państwach sowieckich, szukając swoich towarzyszy broni - przybliżał Stanisław Zaborowski jedną z opowieści "Okupacji 1968".

Jak radziecki generał ocenia swój udział w interwencji na Czechosłowację? Z jakich powodów niemiecki żołnierz - bohater kolejnej historii składającej się na film "Okupacja 1968" - zdezerterował? I dlaczego część o wydarzeniach z 1968 roku, o tytule "Piszę do Ciebie kochanie", opowiada o dotkniętej ostracyzmem świeżo poślubionej kobiecie?

W rozmowie również m.in. o tym, gdzie będzie można zobaczyć "Okupację 1968".

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Stanisław Zaborowski, polski producent filmu "Okupacja 1968"

Data emisji: 3.09.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/bch

Czytaj także

1968. Rok, w którym zamordowano entuzjazm Czechów

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 14:00
- Okres Praskiej Wiosny to dla Czechów, którzy byli wtedy w wieku 16-45 lat, najpiękniejsze wspomnienie młodości. Ludzie mieli nadzieję na zmiany, coś im się chciało - o wydarzeniach sprzed 50 lat i ich konsekwencjach dla kultury czeskiej i słowackiej mówił w Dwójce Andrzej Krawczyk, ambasador RP w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej.
rozwiń zwiń