Minister Wojciech Kolarski: to utwór zamówiony przez prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 11:24
- Kompozycja Pawła Łukaszewskiego pozostanie jako pamiątka tego świątecznego czasu - o dziele, które będzie miało swoją premierę na specjalnym koncercie z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości mówił w Dwójce podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Audio
  • Minister Wojciech Kolarski: to utwór zamówiony przez prezydenta (Poranek Dwójki)

Teatr Wielki Opera Narodowa 1200.jpg
Te Deum Polonia. Premiera na 100-lecie polskiej niepodległości

Koncert, który odbędzie się 30 października w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie (transmisja w Dwójce!), jest początkiem kulminacji obchodów 100-lecia polskiej niepodległości. W programie uroczystego wydarzenia znalazł się utwór Te Deum Polonia – na bas, chór i orkiestrę napisany na zamówienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Minister Kolarski zapraszał na koncert, podkreślając, że czeka nas nie tylko wielka kulturalna uczta dla ducha. - Będziemy świadkami wykonania dzieła, które wpisze się w historię polskiej muzyki i kultury.

Premierowy utwór spina historyczną klamrą druga kompozycja, która zabrzmi tego wieczoru, czyli Fantazja polska gis –moll Ignacego Jana Paderewskiego. Kompozytor ten był w końcu jednym z akuszerów ponownych narodzin polskiej niepodległości w roku 1918.

Wrażenia muzyczne dopełni specjalna instalacja Jerzego Kaliny, która ozdobi fasadę Teatru Wielkiego Opery Narodowej. - Nie chciałbym tu za wiele zdradzać, ale jednym z elementów tej instalacji są tysiące nazwisk polskich twórców, którzy budowali gmach polskiej kultury - mówił gość "Poranka Dwójki".

Na transmisję jubileuszowego koncertu w audycji "Filharmonia Dwójki" zapraszamy we wtorek (30.10) w godz. 19.00-21.55.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Wojciech Kolarski (podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP)

Data emisji: 29.10.2018

Godzina emisji: 9.30

Materiał został opublikowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/jp

Czytaj także

Polska Niepodległa w Polskim Radiu. "Aktualności i skarby z archiwum"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 16:00
- Ta przestrzeń łączy zarówno to, co dzisiaj tworzymy w każdym z programów, jak i to, co znajdowało się w archiwum, a co wydobywamy na światło dzienne - podkreślała Małgorzata Zalewska, sekretarz Programu 2 Polskiego Radia, opowiadając o serwisie specjalnym Niepodlegla.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski design w Londynie. Sławojka i projekty mieszkań

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 09:00
- Chcieliśmy przez tę wystawę pokazać, jak Polacy przez ostatnie sto lat patrzyli na rzeczy, jak rzeczy kształtowały polską rzeczywistość - o ekspozycji "A Matter of Things" opowiadał w Dwójce Krzysztof Olendzki, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
rozwiń zwiń