Polskie Radio
Section05
Wojciech Kolarski

80. rocznica zbrodni w Babim Jarze. Polska delegacja uczestniczy w uroczystościach na Ukrainie

W ukraińskiej stolicy odbywają się uroczystości 80. rocznicy niemieckiej zbrodni popełnionej na Żydach w Babim Jarze. W obchodach, oprócz ukraińskich władz biorą udział prezydenci Izraela i Niemiec. Kijów odwiedziła też polska delegacja.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina rocznica Żydzi zbrodnie wojenne nazizm II wojna światowa okupacja niemiecka HISTORIA Jarosław Sellin Wojciech Kolarski

Beatyfikacja matki Czackiej. Wieniec od prezydenta złożony przed miejscem jej spoczynku

Przed sarkofagiem w kaplicy pw. Matki Bożej Anielskiej w Laskach, gdzie spoczywa Matka Elżbieta Róża Czacka, wieniec od prezydenta Andrzeja Dudy złożył minister w jego kancelarii Wojciech Kolarski. Kwiaty od prezydenta pozostawiono też przed pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo beatyfikacja Elżbieta Róża Czacka religia Kościół chrześcijaństwo katolicyzm prezydent Andrzej Duda Wojciech Kolarski

Narodowe Czytanie 2021. Kolarski: wyjątkowa kampania społeczna, której celem jest promocja polskiej literatury

- Narodowe Czytanie to nie tylko przyjemność i wielkie wydarzenie, ale po 10 latach można powiedzieć, że znajduje także odbicie w statystykach czytelnictwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta RP. W tym roku Polacy zarówno w kraju, jak i poza granicami będą czytali "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Narodowe Czytanie 2021 kancelaria prezydenta Wojciech Kolarski czytelnictwo Maja Kluczyńska Polskie Radio 24 POLSKA

"Polityka ciążyła nad tym miejscem przez kilka dekad". Kolarski o odbudowie Pałacu Saskiego

- Cały PRL to była niechęć do odbudowy z powodów politycznych, mówimy o gmachu, w którym była siedziba MSZ i Sztabu Generalnego, ale także o pewnym podejściu do historii - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP, komentując podpisanie przez prezydenta ustawy o odbudowie m.in. Pałacu Saskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka historyczna Tadeusz Płużański Pałac Saski Wojciech Kolarski kancelaria prezydenta

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wojciech Kolarski: to oddanie sprawiedliwości

-  Przyjęta 10 lat temu ustawa ustanawiająca 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest efektem inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale to przebudzenie pamięci o powstaniu antykomunistycznym, o drugiej konspiracji, o fenomenie zmagań o wolność w latach 40., 50. z władzą komunistyczną to ogromna, osobista zasługa prezesa IPN Janusza Kurtyki - powiedział w Programie 1. Polskiego Radia Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP.     
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo polityka Katarzyna Gójska Wojciech Kolarski kancelaria prezydenta Żołnierze Wyklęci historia Polski Janusz Kurtyka Lech Kaczyński

Wojciech Kolarski: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest bardzo ważny dla prezydenta Andrzeja Dudy

- Tegoroczny Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyjątkowym dniem. 10 lat temu został ustanowiony przez Sejm świętem państwowym na pamiątkę wydarzenia sprzed 70 lat, czyli egzekucji członków IV zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - powiedział prezydencki minister Wojciech Kolarski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojciech Kolarski Żołnierze Wyklęci społeczeństwo komunizm historia Polski

Prezydencki minister: "Żołnierze Wyklęci" stali się w ostatnich latach częścią pamięci narodowej

Niemal 0 lat temu - 1 marca 2011 roku - odbyły się pierwsze obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". - Dziś możemy powiedzieć, że żołnierze niezłomni są tak samo częścią historii polskiej wolności jak legioniści, jak żołnierze Armii Krajowej, jak działacze opozycji demokratycznej w PRL - powiedział Polskiemu Radiu prezydencki minister Wojciech Kolarski.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Kolarski Żołnierze Wyklęci HISTORIA Armia Krajowa POLSKA

Kontrowersje wokół nowego dyrektora oddziału IPN. Kolarski: stanowisko prezydenta jest jednoznaczne

- Podczas rozmowy z prezesem IPN i członkami kolegium Instytutu przekazałem jednoznaczne stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy ws. nominacji we wrocławskim oddziale; dyrektorem w IPN może być wyłącznie osoba o nieposzlakowanej opinii - napisał w sobotę prezydencki minister Wojciech Kolarski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN kancelaria prezydenta Andrzej Duda prezydent Wojciech Kolarski

"Państwo polskie ma szczególną misję". Przesłanie prezydenta na Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

- Prezydent Andrzej Duda przekaże specjalne przesłanie z okazji obchodów przypadającego w środę Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu - powiedział prezydencki minister Wojciech Kolarski. Podkreślił, że obchody z powodu pandemii będą miały charakter wirtualny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Holokaust Żydzi prezydent Andrzej Duda Izrael Wojciech Kolarski

Święto Niepodległości w czasie pandemii. Prezydencki minister ujawnia szczegóły uroczystości

- Z powodu epidemii koronawirusa tegoroczne obchody Święta Niepodległości 11 listopada będą odmienne od tych z lat ubiegłych. W krótkiej uroczystości na pl. Piłsudskiego w Warszawie wezmą udział jedynie najwyższe władze państwa, nie będzie wojska ani gości - mówi prezydencki minister Wojciech Kolarski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA 11 listopada Wojciech Kolarski COVID-19 Święto Niepodległości Koronawirus w Polsce koronawirus społeczeństwo

Wojciech Kolarski: literatura to coś, co nas łączy

- Akcja Narodowego Czytania została zorganizowana po raz pierwszy w 2012 roku i jedną z pierwszych decyzji prezydenta Andrzeja Dudy była decyzja o jej kontynuacji. W ostatnich latach akcja została jeszcze rozwinięta - mówił w "Poranku Dwójki" Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. W najbliższą sobotę (5.09) Narodowe Czytanie odbędzie się już po raz 9.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie 2020 Wojciech Kolarski kancelaria prezydenta literatura Dwójka Paweł Siwek

W. Kolarski: liczba uczestników Narodowego Czytania wzrasta

- Liczba uczestników, czy współorganizatorów akcji Narodowe Czytanie z roku na rok wzrasta. Ubiegła odsłona akcji była rekordowa (...) Tegoroczny wynik świadczy o tym, że ta akcja na trwałe wpisała się w taki pejzaż kulturalny i społeczny Polski - mówił na antenie radiowej Jedynki Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Henryk Szrubarz Wojciech Kolarski Narodowe Czytanie