Polskie Radio
Section05
Wojciech Kolarski

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wojciech Kolarski: to oddanie sprawiedliwości

-  Przyjęta 10 lat temu ustawa ustanawiająca 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest efektem inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale to przebudzenie pamięci o powstaniu antykomunistycznym, o drugiej konspiracji, o fenomenie zmagań o wolność w latach 40., 50. z władzą komunistyczną to ogromna, osobista zasługa prezesa IPN Janusza Kurtyki - powiedział w Programie 1. Polskiego Radia Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP.     
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo polityka Katarzyna Gójska Wojciech Kolarski kancelaria prezydenta Żołnierze Wyklęci historia Polski Janusz Kurtyka Lech Kaczyński

Wojciech Kolarski: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest bardzo ważny dla prezydenta Andrzeja Dudy

- Tegoroczny Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyjątkowym dniem. 10 lat temu został ustanowiony przez Sejm świętem państwowym na pamiątkę wydarzenia sprzed 70 lat, czyli egzekucji członków IV zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - powiedział prezydencki minister Wojciech Kolarski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojciech Kolarski Żołnierze Wyklęci społeczeństwo komunizm historia Polski

Prezydencki minister: "Żołnierze Wyklęci" stali się w ostatnich latach częścią pamięci narodowej

Niemal 0 lat temu - 1 marca 2011 roku - odbyły się pierwsze obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". - Dziś możemy powiedzieć, że żołnierze niezłomni są tak samo częścią historii polskiej wolności jak legioniści, jak żołnierze Armii Krajowej, jak działacze opozycji demokratycznej w PRL - powiedział Polskiemu Radiu prezydencki minister Wojciech Kolarski.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Kolarski Żołnierze Wyklęci HISTORIA Armia Krajowa POLSKA

Kontrowersje wokół nowego dyrektora oddziału IPN. Kolarski: stanowisko prezydenta jest jednoznaczne

- Podczas rozmowy z prezesem IPN i członkami kolegium Instytutu przekazałem jednoznaczne stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy ws. nominacji we wrocławskim oddziale; dyrektorem w IPN może być wyłącznie osoba o nieposzlakowanej opinii - napisał w sobotę prezydencki minister Wojciech Kolarski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN kancelaria prezydenta Andrzej Duda prezydent Wojciech Kolarski

"Państwo polskie ma szczególną misję". Przesłanie prezydenta na Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

- Prezydent Andrzej Duda przekaże specjalne przesłanie z okazji obchodów przypadającego w środę Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu - powiedział prezydencki minister Wojciech Kolarski. Podkreślił, że obchody z powodu pandemii będą miały charakter wirtualny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Holokaust Żydzi prezydent Andrzej Duda Izrael Wojciech Kolarski

Święto Niepodległości w czasie pandemii. Prezydencki minister ujawnia szczegóły uroczystości

- Z powodu epidemii koronawirusa tegoroczne obchody Święta Niepodległości 11 listopada będą odmienne od tych z lat ubiegłych. W krótkiej uroczystości na pl. Piłsudskiego w Warszawie wezmą udział jedynie najwyższe władze państwa, nie będzie wojska ani gości - mówi prezydencki minister Wojciech Kolarski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA 11 listopada Wojciech Kolarski COVID-19 Święto Niepodległości Koronawirus w Polsce koronawirus społeczeństwo

Wojciech Kolarski: literatura to coś, co nas łączy

- Akcja Narodowego Czytania została zorganizowana po raz pierwszy w 2012 roku i jedną z pierwszych decyzji prezydenta Andrzeja Dudy była decyzja o jej kontynuacji. W ostatnich latach akcja została jeszcze rozwinięta - mówił w "Poranku Dwójki" Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. W najbliższą sobotę (5.09) Narodowe Czytanie odbędzie się już po raz 9.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie 2020 Wojciech Kolarski kancelaria prezydenta literatura Dwójka Paweł Siwek

W. Kolarski: liczba uczestników Narodowego Czytania wzrasta

- Liczba uczestników, czy współorganizatorów akcji Narodowe Czytanie z roku na rok wzrasta. Ubiegła odsłona akcji była rekordowa (...) Tegoroczny wynik świadczy o tym, że ta akcja na trwałe wpisała się w taki pejzaż kulturalny i społeczny Polski - mówił na antenie radiowej Jedynki Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Henryk Szrubarz Wojciech Kolarski Narodowe Czytanie

Wojciech Kolarski: PO nie ma nic do zaoferowania

– Był moment, kiedy Prawo i Sprawiedliwość występowało w koalicji zarówno wyborczej i programowej z Platformą Obywatelską. Wydawało się, że Polska będzie rządzona przez szeroką formacje, która się wyłoniła z ruchu Solidarności. Po latach widać, że zarówno fundament światopoglądowy i biografie polityczne oraz interesy czołowych polityków ugrupowań nie dawały realnej możliwości na współpracę – mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojciech Kolarski Jan Maria Rokita Donald Tusk Andrzej Duda