REKLAMA

Maciej Grzybowski: "PostSłowie" to niezwykła lektura o Lutosławskim

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 15:27
- Książka nie jest bardzo nowa, ale temat aktualny, bo kilka tygodni temu minęła 25. rocznica śmierci Witolda Lutosławskiego. To już jest powód do polecenia. Ale także pióro, myśl i wrażliwość Andrzeja Chłopeckiego, która po raz kolejny znalazła tutaj swój wyraz - mówił w Dwójce pianista.
Audio
  • Maciej Grzybowski poleca książkę Andrzeja Chłopeckiego "PostSłowie" o twórczości Witolda Lutosławskiego (Poranek Dwójki)
  • Maciej Grzybowski poleca wizytę w Guzowie (Poranek Dwójki)
  • Maciej Grzybowski poleca filmy dokumentalne Duńczyka Jørgena Letha (Poranek Dwójki)
  • Maciej Grzybowski poleca wyprawę do Wietnamu (Poranek Dwójki)
  • Maciej Grzybowski poleca książkę Pawła Potoroczyna pt. "Ludzka rzecz" (Poranek Dwójki)
  • Maciej Grzybowski poleca poleca film "Barany. Islandzka opowieść" w reż. Grímura Hákonarsona (Poranek Dwójki)
Witold Lutosławski w swoim domu
Witold Lutosławski w swoim domuFoto: Jan Morek/PAP

Książka "PostSłowie. Przewodnik po muzyce Witolda Lutosławskiego" ukazała się w 2012 roku. - Dostaliśmy niezwykle atrakcyjną, bardzo rzetelną i dogłębną wiedzę na temat twórczości kompozytora. Lektura jest też bardzo warta polecenia ze względu na styl Chłopeckiego. Myślę, że nawet dla ludzi, którzy nie są fanami Lutosławskiego albo nie są specjalnie zainteresowani muzyką XX-wieczną jest to fascynująca lektura, bo przeziera przez nią niezwykła osobowość autora - podkreślił Maciej Grzybowski.

W cyklu rekomendacji "Poranka Dwójki" pianista mówił również m.in. o zamku w Guzowie oraz twórczości duńskiego dokumentalisty Jørgena Letha.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Gość: Maciej Grzybowski (pianista)

Data emisji: 4-9.03.2019

Godzina emisji: 8.00

pg/bch

Czytaj także

Witold Lutosławski. W pracowni miało być cicho jak makiem zasiał

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 12:10
- Zawsze o tej samej godzinie zamykał się w pracowni (podwójne drzwi, potrójne okna), nikomu nie wolno było mu przeszkadzać - wspominał w Dwójce w związku ze 106. rocznicą urodzin kompozytora Marcin Bogusławski, jego pasierb. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zuzanna Sosnowska: Koncert Lutosławskiego przypomina mi thriller

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 16:22
- Grając ten utwór czasami czuję, jakby wiolonczela była samotnym bohaterem jakiegoś filmu. Ze zwględu na nagłe zwroty akcji, na instrumenty dęte, które czasami szokują nagłym pojawieniem się i na rytmiczność, która dominuje nad melodycznością, najbardziej przychodzi mi na myśl thriller - mówiła w Dwójce muzyczka.
rozwiń zwiń