"Kurier". Philippe Tłokiński: ostrożnie podchodzę do porównań do Bonda

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 12:36
- Ani nie ta postać, ani nie ten budżet, ani nie ta historia. Byłoby błędem zrobienie z Jana Nowaka-Jeziorańskiego Jamesa Bonda. Przecież to jest karykaturalna postać, a tutaj mamy człowieka z krwi i kości, który ma swoje słabości, ale cechuje go bohaterski charakter - mówił w Dwójce odtwórca tytułowej roli w filmie "Kurier" Władysława Pasikowskiego.
Audio
  • Philippe Tłokiński o filmie "Kurier" w reżyserii Władysława Pasikowskiego (Poranek Dwójki)

Jego samotna misja miała zdecydować o losach Polski i II wojny światowej. Ścigany przez wszystkie wrogie wywiady, w środku nocy przerzucony z hotelu Savoy do Żabna, spotyka ludzi, którzy na zawsze zmieniają jego życie. W poniedziałek (11.03) w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie uroczystą premierę będzie miał "Kurier" - film o Janie Nowaku-Jezorańskim.

- Nigdy nie odczułem presji ze strony reżysera czy producentów, żeby podejść do tej kreacji w biograficzny sposób. Mamy bardzo mało materiałów na temat młodego Jana Nowaka-Jeziorańskiego, jeżeli chodzi o jego wygląd i aparycję. W wyobraźni ludzi jest on zapamiętany jako starszy już pan, którego kochamy za to, co zrobił dla kraju. Jan Nowak-Jeziorański nie zdążył z nikim się pokłócić. Był bezstronny, bezpartyjny. W momencie, gdy oferujemy jego młodą wersję, to najważniejsze dla mnie było być wiernym jego tokowi rozumowania, bo to jest główny aspekt tej postaci - tłumaczył Philippe Tłokiński.

Gdzie gość Dwójki szukał inspiracji przygotowując się do roli? Co łączy go z pierwowzorem granej przez siebie postaci? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Philippe Tłokiński (aktor, odtwórca tytułowej roli w filmie "Kurier")

Data emisji: 11.03.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/ac

Czytaj także

"Jan Nowak-Jeziorański to postać ciekawsza niż Bond"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 11:00
- Ta misja go stworzyła i dała podwaliny pod jego późniejszą działalność w Radiu Wolna Europa - o powstającym filmie "Kurier" na temat losów słynnego emisariusza mówił w Dwójce dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kurier". Na casting do Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 10:00
- Zaprosiliśmy młodych ludzi w wieku od 18 do 24 lat. Ich zadaniem jest poczuć to, co czuli ludzie, którzy stawali się powstańcami - mówiła w Dwójce Jolanta Wąs, rzecznik prasowy filmu "Kurier" w reżyserii Władysława Pasikowskiego.
rozwiń zwiń