Piotr Kędziorek: RCKL wypełnia lukę w pokoleniowym przekazie

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 09:00
- Powołanie Radiowego Centrum Kultury Ludowej zbiegło się z olbrzymią falą zainteresowania muzyką tradycyjną w jej autentycznej formie i jako źródłem inspiracji. Uwagę poświęcamy jednak nie tylko muzyce, lecz całej tradycji. Pozwalamy spotkać się różnym pokoleniom twórców, którzy mogą od siebie czerpać wiedzę, natchnienie i poczucie sensu swojej twórczości – mówił w Dwójce szef RCKL.
Audio
  • Rozmowa z Piotrem Kędziorkiem, kierownikiem Radiowego Centrum Kultury Ludowej (Poranek Dwójki)
  • Radiowe Centrum Kultury od kulis (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)

Bez wątpienia nie ma takiej drugiej instytucji w Polsce. W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o bezcennej działalności Radiowego Centrum Kultury Ludowej, którego powstanie było owocem wieloletniej pracy pasjonatów: etnomuzykologów, antropologów i socjologów. Od 25 lat relacjonują oni wydarzenia z dziedziny szeroko pojętej kultury ludowej polskiej i świata, uświadamiają słuchaczom wagę tej części kultury narodowej.

- Muzyka ludowa w Polskim Radiu była od zawsze. Oczywiście, zależnie od epoki, upodobań i gustów czasami narzucanych ze względów ideologicznych i politycznych uwarunkowań muzyka ta prezentowana była w bardzo różnych formach. W końcu jednak zaczęła przebijać się w radiowych audycjach ta autentyczna muzyka nagrywana w domach muzykantów i śpiewaczek – opowiadał Piotr Kędziorek.

Ale to nie jedyna działalność Centrum - jego pracownicy stale dokumentują różne zjawiska kultury ludowej, w radiowym archiwum znalazły się bezcenne rejestracje muzyczne, nagrania rozmów z wybitnymi twórcami, opowieści o świecie, który powoli odchodzi. Przez 25 lat istnienia Centrum powstało tysiące minut nagrań muzyki ludowej zarówno polskiej, jak i mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących Polskę oraz muzyki ludowej Polaków poza granicami kraju.

Dlaczego muzyka ludowa jest świetnym sposobem kształcenia muzycznego i pierwszego kontaktu z muzyką w ogóle? Jak będzie wyglądał urodzinowy tydzień RCKL na antenie radiowej Dwójki? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Piotr Kędziorek (szef Radiowego Centrum Kultury Ludowej)

Data emisji: 1.04.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

mko/jp

Czytaj także

Kujawskie tradycje głosem Danuty Kaczmarek

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 07:30
Śpiewaczka ze Śmiłowic jest znaną reprezentantką pieśniarskich tradycji Kujaw. W "Źródłach" opowiedziała o bogactwie swojego repertuaru oraz przede wszystkim - rodzinnych terenów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zenon Mazur - profesjonalista z Radomskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 09:00
Gościem "Źródeł" był muzyk, który połączył praktykę gry tradycyjnej z graniem profesjonalnym, z wykorzystaniem zapisów nutowych.
rozwiń zwiń