Elżbieta Wrotnowska-Gmyz: swoje poglądy zostawiam za drzwiami gabinetu

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 12:06
- Definiuję swoją misję jako misję współpracy i dialogu ze środowiskiem. Wiem, że dla wszystkich sytuacja jest bardzo trudna i że emocje, które zostały po konkursie na dyrektora Instytutu Teatralnego, nadal są bardzo żywe - mówiła w Dwójce pełniąca obowiązki szefa tej instytucji.
Audio
  • Elżbieta Wrotnowska-Gmyz o roli Instytutu Teatralnego, którym kieruje od początku kwietnia jako pełniąca obowiązki dyrektora (Poranek Dwójki)

Elżbieta Wrotnowska-Gmyz z wykształcenia jest teatrologiem. Pracowała jako kustosz w dziale dokumentacji teatralnej ZASP, w Narodowym Centrum Kultury pełniła m.in. funkcję kierownika działu edukacji kulturalnej. Do 2007 roku była również związana z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego - za czasów dyrekcji Macieja Nowaka zajmowała się promocją tej instytucji, pomagała również reaktywować Warszawskie Spotkania Teatralne.

Gdy na początku kwietnia gość Dwójki zaczęła pełnić obowiązki dyrektor IT, pojawiły się zarzuty o jej polityczne zaangażowanie. W ostatnich wyborach samorządowych kandydowała ona bowiem z listy PiS. - To, jakie mam poglądy, jest dość powszechnie znane. Myślę, że mogę śmiało powołać się na moich byłych współpracowników z Narodowego Centrum Kultury, że ja te poglądy zostawiam za drzwiami. Kieruję się dialogiem, orientacją na cel, wspólnym dobrem i współdziałaniem w celu realizacji określonego zadania - podkreślała.

Co Elżbieta Wrotnowska-Gmyz sądzi o granicach wolności w sztuce (na przykładzie m.in. spektaklu "Klątwa")? Czy będzie chciała zatrzymać w Instytucie Teatralnym Dorotę Buchwald, poprzednią dyrektor? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Elżbieta Wrotnowska-Gmyz (p.o. dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego)

Data emisji: 23.04.2019

Godzina emisji: 8.30

pg

Czytaj także

Niepewna przyszłość warszawskich teatrów

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 14:53
Teatr Żydowski, Ateneum czy Scena na Woli wkrótce mogą zniknąć z mapy stolicy. W audycji rozmawialiśmy o problemach warszawskich instytucji teatralnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawskie Spotkania Teatralne. Interdyscyplinarnie o Grotowskim

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 12:52
- W tym roku jest okazja ku temu, żeby popatrzeć jak 20 lat od śmierci Jerzego Grotowskiego jest on odbierany z dzisiejszej perspektywy. Na ile żywa jest wciąż jego praca, która odbija się w pracach innych artystów, którzy mieli okazję z nim pracować, i takich, którzy odwołują się do niego, tworząc swoje własne teatry - mówiła w Dwójce Dorota Buchwald, kurator wydarzenia.
rozwiń zwiń