Warszawskie Spotkania Teatralne. Interdyscyplinarnie o Grotowskim

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 12:52
- W tym roku jest okazja ku temu, żeby popatrzeć jak 20 lat od śmierci Jerzego Grotowskiego jest on odbierany z dzisiejszej perspektywy. Na ile żywa jest wciąż jego praca, która odbija się w pracach innych artystów, którzy mieli okazję z nim pracować, i takich, którzy odwołują się do niego, tworząc swoje własne teatry - mówiła w Dwójce Dorota Buchwald, kurator wydarzenia.
Audio
  • Dorota Buchwald z Instytutu Teatralnego o 39. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych (Poranek Dwójki)
Logo wydarzenia
Logo wydarzeniaFoto: materiały prom.

Warszawskie Spotkania Teatralne to najważniejszy w Polsce przegląd tego typu. Co roku można dzięki nim prześledzić, jakie tendencje ścierają się w polskim teatrze. Tegoroczna, 39. odsłona wydarzenia odbędzie sie w dniach 4-16 kwietnia.  Wystawionych zostanie 12 przedstawień, a wśród nich m.in. "Popiół i diament - Zagadka Nieśmiertelności" Marcina Libera, "Pod presją" Mai Kleczewskiej czy "Trojanki" Jana Klaty.

- Staram się szukać i proponować warszawskiej publiczności spektakle, które są gorące, żywo rezonują, podejmują ważne tematy, są estetycznie czy teatralnie bardzo ciekawie skomponowane. Dzięki Bogu nie jest to festiwal, tylko takie spotkanie, dlatego one mogą obok siebie stanąć i nie muszą konkurować. Mają opowiedzieć, jak wygląda polski teatr - tłumaczyła Dorota Buchwald.

Co zaplanowano w ramach "Grotowski Fest"? Jaki spektakl nie mógł znaleźć się w programie WST z powodów technicznych? Czy przygotowano coś dla młodszych widzów? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Dorota Buchwald (Instytut Teatralny, kurator 39. Warszawskich Spotkań Teatralnych)

Data emisji: 3.04.2019

Godzina emisji: 9.30

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

pg/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maciej Wojtyszko: z Schillera zostało dużo więcej niż się wydaje

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 17:00
- Uczniowie zostawili dzieci, dzieci zostawiły wnuki i nagle okazuje się, że w serialu Strzępki i Demirskiego dyrektorzy teatrów jak duchy chodzą za obecnym dyrektorem teatru. Ja patrząc na prof. Kulczyńskiego, Axera, czy Bardiniego widzę Schillera - mówił w Dwójce reżyser i pisarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Pszoniak: nigdy nie miałem poczucia rutyny

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 11:11
- Jestem aktorem, który ma tremę, za każdym razem wejście na scenę jest pewnego rodzaju przeżyciem, nieraz mocnym i trudnym, ale to pozwala mi być entuzjastycznie nastawionym do tego, co robię dzisiaj - mówił w Dwójce znakomity aktor, który obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Stowarzyszenie Umarłych Poetów". Historia ponadczasowa

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 11:11
- To opowieść o kondycji człowieka i potrzebach, które się nie zmieniają, a które rzeczywistość próbuje w nas zagłuszyć - mówiła w Dwójce Maria Marcinkiewicz-Górna, współtwórczyni scenicznej adaptacji słynnego filmu.
rozwiń zwiń