Anna Urszula Kucharska: nasz festiwal ma formułę muzycznego eseju

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 10:31
- Ideą przewodnią tegorocznej odsłony jest fenomen eksperymentu w przestrzeni stworzonej przez idiomatyczne dla stylu reguły. Innymi słowy chodzi o relację między swobodą artystyczną a tradycją - mówiła w Dwójce dyrektor artystyczna XI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej.
Audio
  • Anna Urszula Kucharska o programie XI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej (Poranek Dwójki)
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: materiały prom.

Logo - Julliet EM Festival_1200.jpg
XI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej

Festiwal odbędzie się w Białymstoku w dniach 20 lipca - 4 sierpnia. To pierwsza w regionie impreza cykliczna o międzynarodowym charakterze, poświęcona profesjonalnemu wykonawstwu muzyki dawnej. Tym, co jeszcze wyróżnia to wydarzenie jest formuła abstrakcyjnego "muzycznego eseju", w którym poszczególne wydarzenia dni festiwalowych stanowią artystyczną interpretację tytułu-tematu edycji.

W tym roku hasło przewodnie festiwalu to "Archetyp, idiom i eksperyment". - Proponujemy przyjrzenie się muzyce dawnej przez pryzmat tych trzech kategorii. Archetypów obecnych w inspiracjach kompozycji. Idiomów krystalizujących się w postaci nowych form muzycznych oraz samego języka poszczególnych instrumentów. No i wreszcie eksperymentu, a więc tej kategorii niezbędnej w znajdowaniu nowych środków wyrazu i wzmocnieniu funkcji konatywnej muzyki - tłumaczyła Anna Urszula Kucharska.

Wszystkie elementy wydarzenia – koncerty, imprezy towarzyszące (prelekcje, projekcje filmów, warsztaty), noty programowe w festiwalowych broszurach, grafika informacyjna – spięte są tematyczną ideą przewodnią. Idea ta ogniskuje się na wybranym aspekcie estetycznym epoki, filozofii czy socjologii sztuki.

Muzyka jakiego okresu będzie prezentowana na tegorocznym festiwalu? Gdzie, poza Białymstokiem, odbywać będą się koncerty? O tym w nagraniu audycji.

Patronem medialnym XI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej (Julliet EM Festival) jest radiowa Dwójka.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Anna Urszula Kucharska (dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. J. Sleńdzińskiej)

Data emisji: 18.07.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ewa Obniska: muzyka dawna jest moją duchową ojczyzną

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 19:12
- Zawsze fascynowała mnie dawna historia, dawna literatura i dawne malarstwo. Kiedy więc zaczynałam pracę w radiu pomyślałam o muzyce dawnej właśnie, bo jej w tym wszystkim, co mnie otaczało najbardziej brakowało. I tak zaczęła się moja wielka przygoda – mówiła w Dwójce wybitna muzykolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Harry Christophers: ta muzyka ma właściwości lecznicze dla ducha

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 10:00
- Na przestrzeni ostatnich 5-10 lat obserwuję wielki wzrost zainteresowania muzyką chóralną. Sądzę, że to rezultat czasów, w jakich żyjemy. Ludzie potrzebują czegoś, co duchowe - mówił Harry Christophers, założyciel i dyrygent brytyjskiego chóru The Sixteen.
rozwiń zwiń