Scenarzysta Józef Hen. Przegląd filmów w kinie Iluzjon

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 09:00
- Cały ten przegląd wziął się z sympatii czytelniczek - mówiła w Dwójce Monika Wasowska, która zapraszała na warszawski cykl filmowy, w ramach którego prezentowane są filmy inspirowane tekstami Józefa Hena.
Audio
  • Monika Wasowska zaprasza na przegląd filmów Józefa Hena (Poranek Dwójki)

"Krzyż Walecznych" (1958), debiutancki film Kazimierza Kutza, będący adaptacją opowiadań Hena o II wojnie światowej i jej następstwach, ukazanych jednak zupełnie odmiennie od romantycznej maniery polskiej szkoły filmowej spod znaku "Popiołu i diamentu",  "Kwiecień" w reż. Witolda Lesiewicza (1961), czyli filmowa adaptacja powieści wojennej Józefa Hena, opowiadająca o dylematach dowódców II Armii WP podczas ostatnich dni wojny, "Życie Kamila Kuranta" pokazujący losy młodego bohatera (w tej roli debiutujący na ekranie czternastoletni Olaf Lubaszenko) na tle wstydliwego oblicza epoki: biedy, która prowadzi do chorób i niemoralnych wyborów. To tylko niektóre obrazy, które powstały z inspiracji twórczością Józefa Hena i które zostaną zaprezentowane w ramach wyjątkowego wydarzenia: "Scenarzysta Józef Hen".

Pokazy poprowadzi Monika Wasowska, a każda z projekcji będzie wyjątkową szansą spotkania się z Józefem Henem! Więcej o tym wydarzeniu w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Tomasz Obertyn

Gość: Monika Wasowska

Data emisji: 23.08.2019

Godzina emisji: 8.30

am/bch

Czytaj także

Józef Hen: nie spodziewałem się, że tworzę książkę

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2018 10:30
- Po prostu gdy czytałem coś albo nie mogłem spać, przychodziła mi myśl do głowy, a ja zawsze mam notes koło łóżka i długopis i notuję to - mówił w Dwójce obchodzący 95. urodziny pisarz, który właśnie opublikował kolejny tom dziennika pt. "Ja, deprawator".
rozwiń zwiń