Szymon Krzeszowiec: gdy gram Wajnberga, mam gęsią skórkę

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 10:00
- Nie sądziłem, że po zagraniu tylu utworów kameralnych coś mnie będzie w stanie tak poruszyć od strony emocjonalnej - mówił w Dwójce skrzypek Kwartetu Śląskiego. Zespół już 2 września zaprezentuje VII Kwartet Wajnberga na festiwalu BBC Proms w Londynie.
Audio
  • Kwartet Śląski o muzyce Mieczysława Wajnberga (Poranek Dwójki)
Szymon Krzeszowiec, Arkadiusz Kubica, Łukasz Syrnicki i Piotr Janosik - muzycy Kwartetu Śląskiego
Szymon Krzeszowiec, Arkadiusz Kubica, Łukasz Syrnicki i Piotr Janosik - muzycy Kwartetu ŚląskiegoFoto: Mat. prasowe

Muzycy Kwartetu Śląskiego zwrócili uwagę, że mimo trwającego w Polsce Roku Mieczysława Wajnberga jego muzyka ciągle bardziej doceniana jest poza granicami kraju. - Na świecie odbyło się sporo dużych wydarzeń poświęconych jego twórczości. Żal, że Rok Wajnberga w Polsce przejdzie bez większego echa. Tym bardziej cieszymy się, że możemy go nieco przedłużyć nieustannym nagrywaniem jego kwartetów.

Szymon Krzeszowiec zwrócił uwagę, że twórczość polskiego kompozytora na początku często spotyka się z niezrozumieniem. - Słuchacze przez to bywają nastawieni sceptycznie. Wtedy im tłumaczę, że my sami nie umiemy od razu zrozumieć jego muzyki, dopiero z czasem przedzieramy się przez świat dźwięków Wajnberga i przekonujemy, że ta muzyka jest warta słuchania.

Wtórował mu skrzypek Arkadiusz Kubica, który mówił o bogactwie barw w muzyce Wajnberga. - Tam jest wiele ukrytych cytatów, codziennie odkrywamy coś nowego w jego utworach.

Już 2 września Kwartet Śląski wraz z pianistą Wojciechem Świtałą zaprezentuje na festiwalu BBC Proms kompozycję Mieczysława Wajnberga - Kwartet smyczkowy nr 7 oraz Grażyny Bacewicz Kwintet fortepianowy nr 1. Transmisja w Dwójce!

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Arkadiusz Kubica i Szymon Krzeszowiec (skrzypkowie Kwartetu Śląskiego)

Data emisji: 29.08.2019

Godzina emisji: 8.30

bch/at

Czytaj także

Kwartet Śląski: kwartet to twór niezwykle zazdrosny

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 12:00
- Od trzydziestu lat spotykamy się codziennie, by pograć od wpół do dziesiątej do trzynastej. Potem rozchodzimy się do innych zajęć - mówił w Dwójce skrzypek Arkadiusz Kubica, który wraz z kolegami opowiadał o życiu w kwartecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żelazna 66. Warszawski adres Mieczysława Wajnberga

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 15:00
W audycji "Kwadrans bez muzyki" zaprosiliśmy na spacer wokół kamienicy, w której mieszkał wybitny polski kompozytor.
rozwiń zwiń