Maciej Frąckiewicz: jest coś erotycznego w akordeonie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 13:00
- To napięcie towarzyszy wszystkim instrumentom, które się obejmuje, np. wiolonczeli - mówił w Dwójce muzyk, który nagrał płytę o miłosnym tytule "Portrait of a Lover".
Audio
  • Maciej Frąckiewicz o płycie "Portrait of a Lover" (Poranek Dwójki)

W "Poranku Dwójki" Maciej Frąckiewicz opowiadał o swoim pomyśle na album "Portrait of a Lover". - Chciałem nagrać płytę kolorową, pokazującą wszelkie moje możliwości. Pewnym spoiwem są tu aspekty miłosne.

Wirtuoz wyjaśnił, że tytuł krążka wziął się od zamykającej album kompozycji "Portret kochanki" Zygmunta Krauzego. Dzieło to tworzy pewną klamrę z otwierającym płytę cyklem Alfreda Schnittkego. - To muzyka napisana do sztuki Gogola, czyli wizja surrealistyczna. Zaraz po niej mamy dzieło Luciana Berio, w którym ten surrealizm się przeplata. W obu pojawiają się też aspekty miłości, a wszystko cementuje ostatni utwór "Portrait of a Lover". Pomiędzy mamy też tango Piazzolli, a tango to jest przecież walka miłości ze śmiercią, więc wszystko się tu ze sobą składa.

W audycji Maciej Frąckiewicz wyjaśnił, co łączy album z jego zwycięstwem w najstarszym niemieckim konkursie muzycznym. Muzyk zapowiadał też swój występ na festiwalu Sacrum Profanum, podczas którego zagra z półplaybacku.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Maciej Frąckiewicz (akordeonista)

Data emisji: 23.09.2019

Godzina emisji: 8.30

bch/pg

Czytaj także

Maciej Frąckiewicz. Z akordeonem na podbój Chin

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 11:36
- Dla wielu to może być zaskoczenie, ale akordeon stoi w Chinach bardzo wysoko. Jest cała masa laureatów konkursów akordeonowych pochodzących właśnie stamtąd. Na pewno jest to dla mnie nie bez znaczenia, że mogę akurat tam prezentować swój kunszt i polską muzykę - mówił w Dwójce artysta.
rozwiń zwiń