X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tajemnicza mowa Azji Środkowej

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 13:31
Tajne języki dotyczą zwykle grup środowiskowych, ich przykładem są np. gwary albo żargony. Występują one także w wyjątkowy sposób na terenie Azji. Jak? To tłumaczyła gość "Poranka Dwójki", orientalistka, prof. Jadwiga Pstrusińska.
Audio
  • Ewa Cudzich zaprasza na Spotkanie Gajdoszy i Dudziarzy w Istebnej (Poranek Dwójki)
  • Zapowiedź audycji "Dwójka na miejscu w Płocku" (Poranek Dwójki)
  • Rozmowa z prof. Marianem Pokropkiem (Poranek Dwójki)
  • Relacja z Festiwalu Filmów Emigracyjnych EMiGRA (Poranek Dwójki)
  • Rozmowa z prof. Jadwigą Pstrusińską o tajnych językach Azji Środkowej (Poranek Dwójki)
Afgańczycy w Heracie.
Afgańczycy w Heracie. Foto: Shutterstock.com/Yasemin Yurtman Candemir

- Mamy bardzo dużo podobieństw miedzy językami tajnymi Azji Środkowej i Europy. To wszystko spowodowane było wędrówkami ludzkimi, że te podobieństwa się w pewnym momencie pojawiły - tłumaczyła w audycji profesor Pstrusińska, która prowadzi spotkanie z cyklu "Okolice kultury – kultura okolic: O tajnych językach Azji Środkowej" w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.

Wykład nawiązuje do problematyki trwających obchodów Roku Języków Rdzennych zainicjowanego przez ONZ, ale pomaga też odpowiedzieć na zupełnie naturalne pytanie, które od razu przychodzi do głowy każdemu, kto słyszy określenie "język tajny": czy spotykamy się z nimi też w Polsce? - Co krok! - zapewnia prof. Pstrusińska. - Nawet u siebie w domu można stworzyć taki język. Tajnych języków jest mnóstwo, bezustannie powstają nowe, umierają stare. Choć znamy tylko niewielką ich część, to są niesłychanie ważne.

W audycji słuchaliśmy również:

  • relacji z Festiwalu Filmów Emigracyjnych EMiGRA, którą przestawił Krzysztof Renik.

EMiGRA poprzez film pokazuje życie Polaków poza krajem, pozwala łączyć często bardzo odległe od siebie światy Polaków mieszkających w kraju i tych, którzy z różnych powodów osiedlili się na innych terenach. 
Agata Lewandowski - W związku z ogłoszonym Rokiem Gustawa Herlinga Grudzińskiego filmy łączymy także z literaturą pisaną przez polskich autorzy za granicą: Josepha Conrada, Witolda Gombrowicza.
Cel rozszerzenia spotkań o wątek literacki jest ważny, jak mówił poeta i emigrant Romuald Mieczkowski, bo "nasz byt jest kształtowany przez środowisko, mamy do czynienia z nakładaniem się tożsamości. W tej dyskusji spotkają się Zachód i Wschód".

  • zaproszenia na Spotkanie Gajdoszy i Dudziarzy w Istebnej, które zapowiedziała współorganizatorka wydarzenia, Ewa Cudzich,
  • rozmowy Patrycji Zisch o najnowszej publikacji prof. Mariana Pokropka "Etnografia. Materialna kultura ludowa Polski na tle porównawczym", monumentalnej pracy etnograficznej, 
  • zapowiedzi audycji "Dwójka na miejscu" w Płocku.

A także naszych stałych sobotnich cykli: "Historii polskiego folku", w której Wojciech Ossowski przybliżał postać sopockiego artysty Tadeusza Chyły, w "Cudowytwórcach" zaś pszczelarz Wojciech Kotlicki opowiedział o tajnikach bartnictwa.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Ewa Cudzich (animatorka kultury), Agata Lewandowski (EMiGRA), Romuald Mieczkowski (poeta), prof. Marian Pokropek (etnograf), prof. Jadwiga Pstrusińska (orientalistka)

Data emisji: 19.10.2019

Godzina emisji: 7.00

at/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak