Disco polo w przestrzeniach muzeum

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 09:00
W sobotnim "Poranku Dwójki"... "Disco Relaks" w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Wystawa "Disco Relaks" opowiada o czasach przełomu, korzeniach muzyki chodnikowej i odrzuceniu jej przez część społeczeństwa.
Audio
  • Relacja z WOMEX World Music Expo, czyli 19.Targów Muzyki Świata w Tampere w Finlandii (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • Rafał Bałaś, koordynator, opowiadał o III Święcie Pieśni, czyli przeglądzie im. Zofii i Józefy Sordyl. (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • Anna Tesluk, Anna Pawluczuk, Julita Charytoniuk opowiadały o spotkaniu z wokalną tradycją południowo-wschodniej Białostocczyzny w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej. (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • Anna Grunwald oraz Monika Borys zapraszały na wystawę "Disco Relaks" w Państwowym Muzeum Etnograficznym. (Dwójka/Poranek Dwójki)
Disco Relaks - plakat wystawy
"Disco Relaks" - plakat wystawyFoto: materiały promocyjne

Discopolowa twórczość splata się z marzeniami Polaków o wolności i materialnym sukcesie oraz jest objawem demokratyzacji sfery kulturalnej w latach 90. Wystawa pokazuje, że to żywa materia, która wciąż oddziałuje na społeczeństwo. Bogaty materiał wizualny z lat 90. uzupełniają na wystawie obiekty z kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego - obrazy i rzeźby twórców nurtu naiwnego, bądź nawiązujących do tego stylu. Co wspólnego mają piosenki Janusza Laskowskiego z obrazami Teofila Ociepki? O tym opowiadali zaproszeni Goście Poranka - Anna Grunwald oraz Monika Borys.

- Dla nas było to fantastyczne odkrycie, że chcemy robić wystawę o takim zjawisku społecznym. Budzi to ogromne emocje i jest bardzo angażujące. Można przejrzeć w tym wszystkie podziały i konflikty społeczne; obecne i te z lat 90 – mówiła o wystawie Anna Grunwald.

Poza tym w folkowym Poranku Dwójki:

  • zabawa z Płytą Poranka; do zdobycia był album “Wołosi i Lasonowie” zespołu Vołosi - zwycięzców “Nowej Tradycji” z 2010 roku;
  • relacja z 19. WOMEX World Music Expo, czyli 19.Targów Muzyki Świata, które tym razem odbywają się w Tampere w Finlandii;
  • połączyliśmy się telefonicznie z Łodygowicami, gdzie trwa III Święto Pieśni, czyli przegląd im. Zofii i Józefy Sordyl. O szczegółach opowiadał koordynator wydarzenia, Rafał Balaś;
  • w “Cudowytwórcach” przenieśliśmy się do Skierniewic, gdzie zajrzeliśmy do pracowni rzeźbiarki Elżbiety Świderek, córki rzeźbiarza Mieczysława Żeglińskiego;
  •  Ponadto, gościliśmy śpiewaczki ze wsi Gorodzisko koło Narwii: Annę Tesluk i Annę Pawluczuk oraz Julitę Charytoniuk, które zaprosiły na odbywające się w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej spotkanie z wokalną tradycją południowo-wschodniej Białostocczyzny.

Podczas sobotniego porannego spotkania nie zabrakło naszych innych stałych propozycji: “Historii Polskiego Folku”, “Pięciu minut nad Biblią”, a także przeglądu prasy i tygodników.

Nasz adres: poranekdwojki@polskieradio.pl

Zachęcamy do odsłuchania podcastów audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Anna Grunwald, Monika Borys, Anna Tesluk, Anna Pawluczuk, Julita Charytoniuk, Rafał Balaś.

Data emisji: 26.10.2019

Godzina emisji: 8.10, 8.35, 9.10, 9.25

gs

 


Czytaj także

Disco, disco, ponad wszystko

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 09:03
Już za chwilę w warszawskim Muzeum Etnograficznym rusza wystawa „Disco Relaks”, poświęcona polskiej popkulturze i mitom lat dziewięćdziesiątych przez pryzmat disco polo.
rozwiń zwiń