Sztuka z czasów Wazów na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 14:51
W audycji "Poranek Dwójki" zaprosiliśmy Państwa na wyjątkową wystawę na Zamku Królewskim w Warszawie: "Świat polskich Wazów. Przestrzeń - ludzie - sztuka".
Audio
  • Sztuka z czasów Wazów na Zamku Królewskim (Poranek Dwójki)
Audio
  • Sztuka z czasów Wazów na Zamku Królewskim (Poranek Dwójki)

Ekspozycja jest wyjątkowa, bo została wzbogacona o obiekty, które wracają do Zamku po 350 latach: "Panorama Warszawy" Christiana Melicha ze starej Pinakoteki. Z National Gallery w Londynie udało się sprowadzić niezwykle cenne "Porwanie Europy" Guido Reniego, namalowane na zamówienie Władysława IV, a z Drezna - do niedawna przypisywany Rembrandtowi - "Portret starca” z kolekcji Jana II Kazimierza. Z Florencji - konterfekt Władysława Zygmunta jako wybranego cara moskiewskiego, z Pałacu Kwirynalskiego zaś - cenny kilim z herbem Zygmunta III, rozpoznany dopiero niedawno.

Wystawa jest próbą scalenia rozproszonej przez lata wazowskiej kolekcji artystycznej. Po wystawie oprowadzali nas jej kuratorzy dr Jacek Żukowski i dr Zbigniew Hundert.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: dr Jacek Żukowski i dr Zbigniew Hundert (kuratorzy wystawy "Świat polskich Wazów. Przestrzeń - ludzie - sztuka")

Data emisji: 5.11.2019

Godzina emisji: 8.30

am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rok Wazowski na Zamku Królewskim w Warszawie. Wydarzenie goni wydarzenie

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 11:12
- To są cztery duże wystawy muzealne, dwadzieścia pięć wykładów, trzynaście koncertów, siedem sesji naukowych i dwa przedstawienia. Zapraszamy. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie - mówił w Dwójce Mariusz Klarecki, koordynator obchodów Roku Wazowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rządzić i olśniewać". Wokół wystawy na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 11:56
- To jubilerstwo najwyższej próby - mówił prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, o zbiorach zgromadzonych na wystawie "Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku".
rozwiń zwiń