Rok Wazowski na Zamku Królewskim w Warszawie. Wydarzenie goni wydarzenie

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 11:12
- To są cztery duże wystawy muzealne, dwadzieścia pięć wykładów, trzynaście koncertów, siedem sesji naukowych i dwa przedstawienia. Zapraszamy. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie - mówił w Dwójce Mariusz Klarecki, koordynator obchodów Roku Wazowskiego.
Audio
  • O wystawie "Król się żeni! Rolka Sztokholmska - skarb Zamku Królewskiego w Warszawie" i innych wydarzeniach organizowanych na Zamku w ramach Roku Wazowskiego (Poranek Dwójki)

Wroclaw-Baroque-Ensamble_fot_Lukasz_Rajchert 1200.jpg
Inauguracja Roku Wazowskiego. Przypomnieć świetność I Rzeczpospolitej

W tym roku mija 400 lat od ukończenia przebudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, podjętej na zlecenie króla Zygmunta III. Obecny kształt rezydencji królewskiej, przypominający pięciobok, a także charakter fasady od strony placu Zamkowego i Wieżę Zegarową, zawdzięczamy przemianie architektonicznej z tego okresu. W związku z tą wyjątkową rocznicą Zamek Królewski jest miejscem wydarzeń przybliżających ówczesne dzieje budowli, organizowanych pod hasłem Rok Wazowski 2019.

Jeszcze tylko do niedzieli (10.03) oglądać można pierwszą z zaplanowanych w tym roku wystaw muzealnych - "Król się żeni! Rolka Sztokholmska - skarb Zamku Królewskiego w Warszawie". - Wystawa przyciąga olbrzymie rzesze zwiedzających. Każdy chce zobaczyć wspaniały fryz, który został namalowany na papierze czerpanym, mający ponad 15 metrów, przedstawiający wjazd Zygmunta III i jego małżonki do Krakowa. Jest to wspaniałe źródło ikonograficzne przedstawiające zarówno modę, militaria, stroje, konie, a także powozy, które wtedy brały udział w tej entradzie królewskiej do Krakowa - tłumaczył Mariusz Klarecki.

Dlaczego "Rolka sztokholmska" jest tak rzadko prezentowana? Na które militaria przedstawione na tym dziele warto zwrócić szczególną uwagę? Jaki eksponat został zakupiony przez Zamek Królewski w Warszawie specjalnie z myślą o wystawie? Co jeszcze będzie można oglądać na trzech zaplanowanych w ramach Roku Wazowskiego ekspozycjach? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Mariusz Klarecki (koordynator Roku Wazowskiego na Zamku Królewskim w Warszawie), dr Tomasz Mleczek (historyk wojskowości)

Data emisji: 6.03.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/jp

Czytaj także

"Królewskie Arkady Sztuki". Tradycja i interaktywność

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 15:57
- Przestrzeń Arkad Kubickiego ma doskonałą akustykę, dlatego aktorom i muzykom pracuje się tutaj doskonale. Nawet wiedeńscy kameraliści pytali, czy będą mogli u nas grać - opowiadał w Dwójce Tomasz Taraszkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karol Kozłowski: partia Orfeo jest dla mnie jak balsam

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 11:57
- Głos mam z natury ruchliwy, ale też mam dosyć elastyczną i gęstą średnicę. Czuję się dobrze, śpiewając tę partię - mówił w Dwójce odtwórca tytułowej roli w operze "Orfeusz" Claudio Monteverdiego, która będzie mieć premierę w niedzielę, 24 lutego, na Zamku Królewskim w Warszawie.
rozwiń zwiń