Ród Karpieli - zdobądź najnowszy album legend góralszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 09:10
"Ród Karpieli" to najnowsza część serii Muzyka Źródeł, z muzyką członków jednego z najznakomitszych rodów podhalańskich. Na uroczystą premierę płyty i koncert promocyjny zapraszał w audycji Sebastian Karpiel-Bułecka.
Audio
  • Zaproszenie na wystawę zdjęć wiejskiego fotografa-samouka z Gostwicy, Wojciecha Migacza w Sądeckim Parku Etnograficznym (Poranek Dwójki)
  • Wydarzenie muzealne "Pierzak" w Muzeum Wsi Lubelskiej. Opowiadała o tym kurator Łucja Kondratowicz-Miliszkiewicz (Poranek Dwójki)
  • W pracowni jednego z najstarszych warszawskich rymarzy - Tadeusza Przeździeckiego (Poranek Dwójki)
  • O twórczości kaszubskich artystów, ojca - prof. Włodzimierza Ostoja-Lniskiego i jego syna Błażeja (Poranek Dwójki)
  • Sebastian Karpiel-Bułecka zaprasza na koncert i premierę płyty "Ród Karpieli" (Poranek Dwójki)
Sebastian Karpiel-Bułecka
Sebastian Karpiel-BułeckaFoto: KAYAX-Marta Wojtal

Jedna z najsłynniejszych rodzin Podhala 22 listopada wystąpi w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego na prawdziwym święcie góralskiej muzyki - koncercie premierowym płyty "Ród Karpieli". Muzycy zaprezentują repertuar dwupłytowego albumu, na którym znalazły się archiwalne nagrania dwóch pokoleń rodu Karpieli-Bułecków z Kościeliska i Zakopanego: seniora rodu Bolesława Karpiela-Bułecki i jego dwóch synów: Jana Karpiela-Bułecki i Sebastiana Karpiela-Bułecki.

- Na Podhalu muzykanci są traktowani w wyjątkowy sposób. To rzecz honorowa. Jak umiesz grać, to jesteś postrzegany zupełnie inaczej. Mamy mnóstwo uzdolnionych ludzi, w co trzeciej chałupie grają po góralsku, a jak nie grają to śpiewają, haftują i rzeźbią. Dusza artystyczna jest obecna w każdej zagrodzie - mówił Sebastian Karpiel-Bułecka. - Gdy miałem siedem lat poszedłem na naukę gry na skrzypcach do sąsiada. Najlepiej uczyło się u obcych, bo jest wtedy większy respekt. Moim pierwszym nauczycielem był Roman Gąsienica-Sieczka, wybitny skoczek narciarski i muzykant.

Album "Ród Karpieli" - przedpremierowo! -  był do zdobycia w naszej porankowej zabawie 

Poza tym w folkowym Poranku Dwójki:

  •  przenieśliśmy się do Nowego Sącza, gdzie w Sądeckim Parku Etnograficznym można oglądać niezwykłą wystawę zdjęć wiejskiego fotografa-samouka z Gostwicy - Wojciecha Migacza;
  • połączyliśmy się telefonicznie z Lublinem, gdzie w szkole z Bobrownik w muzealnym miasteczku w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się wydarzenie muzealne "Pierzak". Opowiadała o tym kurator Łucja Kondratowicz-Miliszkiewicz;
  • w "Cudowytwórcach" zajrzeliśmy do pracowni jednego z najstarszych warszawskich rymarzy - Tadeusza Przeździeckiego;
  • Hanna Maria Giza przybliżyła nam twórczość kaszubskich artystów, ojca - prof. Włodzimierza Ostoja-Lniskiego i jego syna Błażeja, która opisana została w bogato ilustrowanej książce "Kaszubskie ostoje obrazów" autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej. Do zdobycia była książka z autografami rozmówców.

Jak zawsze podczas sobotniego porannego spotkania nie zabrakło naszych innych stałych propozycji: "Pięciu minut nad Biblią", a także przeglądu prasy i tygodników.

Nasz adres: poranekdwojki@polskieradio.pl

Zachęcamy do odsłuchania podcastów audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Łucja Kondratowicz-Miliszkiewicz (kurator wystawy), Tadeusz Przeździecki (rymarz), Wojciech Migacz (fotograf-samouk z Gostwicy).

Data emisji: 16.11.2019

Godzina emisji: 8.10, 8.35, 9.10, 9.25

gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Disco polo w przestrzeniach muzeum

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 09:00
W sobotnim "Poranku Dwójki"... "Disco Relaks" w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Wystawa "Disco Relaks" opowiada o czasach przełomu, korzeniach muzyki chodnikowej i odrzuceniu jej przez część społeczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

III Święto Pieśni, czyli przegląd im. Zofii i Józefy Sordyl

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 09:00
W Gminnym Ośrodku Kultury w Łodygowicach rozpoczęło się III Święto Pieśni, czyli przegląd im. Zofii i Józefy Sordyl - bliźniaczek z Korbielowa nazywanymi “ostatnimi polaniarkami”. Siostry gawędziarki są wiernymi kontynuatorkami folkloru muzycznego górali żywieckich i tradycyjnych form sztuki zdobniczej.
rozwiń zwiń