Sebastian Karpiel-Bułecka: na koncercie premierowym zagrają sami Karpiele!

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 06:00
- Słuchając swoich starych nagrań, kiedyś słyszałem wiele niedociągnięć. Po upływie czasu uważam, że graliśmy na bardzo wysokim poziomie - powiedział Sebastian Karpiel-Bułecka na temat  nagrań, które weszły w skład najnowszej płyty z serii "Muzyka Źródeł".
Audio
  • Sebastian Karpiel-Bułecka zaprasza na koncert i premierę płyty "Ród Karpieli" (Poranek Dwójki)
Sebastian Karpiel-Bułecka w studiu Dwójki
Sebastian Karpiel-Bułecka w studiu DwójkiFoto: Grzegorz Śledź

Chodzi o dwupłytowy album "Ród Karpieli" poświęcony wybitnej muzycznej rodzinie. Tam, skąd się ona wywodzi, czyli z Podhala, muzyka tradycyjna rozkwita. 

- Na Podhalu muzykanci są traktowani w wyjątkowy sposób. To rzecz honorowa: jeśli umiesz grać, to jesteś postrzegany zupełnie inaczej. Mamy mnóstwo uzdolnionych ludzi, w co trzeciej chałupie grają po góralsku albo śpiewają, haftują i rzeźbią. Dusza artystyczna jest obecna w każdej zagrodzie - mówił Sebastian Karpiel-Bułecka. - Gdy miałem siedem lat, poszedłem na naukę gry na skrzypcach do sąsiada. Najlepiej uczyło się u obcych, bo jest wtedy większy respekt. Moim pierwszym nauczycielem był Roman Gąsienica-Sieczka, wybitny skoczek narciarski i muzykant.

Brat Sebastiana, Jan Karpiel-Bułecka, nigdy nie stronił od eksperymentów muzycznych. Sama muzyka góralska zawdzięcza mu bardzo wiele. Świetnie zna się na muzyce Karpat, wprowadził modę na granie tradycyjnej muzyki na Podhalu. - Dla mnie jest wielkim autorytetem w tej dziedzinie - mówił o Janie Sebastian Karpiel-Bułecka. - Gdyby nie on, moja droga muzyczna wyglądałaby inaczej.

Jedna z najsłynniejszych rodzin Podhala 22 listopada wystąpi w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego na prawdziwym święcie góralskiej muzyki - koncercie premierowym płyty "Ród Karpieli".

Muzycy zaprezentują repertuar dwupłytowego albumu, na którym znalazły się archiwalne nagrania dwóch pokoleń rodu Karpieli-Bułecków z Kościeliska i Zakopanego: seniora rodu Bolesława Karpiela-Bułecki i jego dwóch synów: Jana Karpiela-Bułecki i Sebastiana Karpiela-Bułecki.

Jan Karpiel-Bułecka jest gościem "Źródeł" we wtorek 19 listopada.

***

Transmisja koncertu na żywo na antenie Dwójka - Program 2 Polskiego Radia, a w formie wideo w streamingu - na fanpejdżach Radiowe Centrum Kultury Ludowej i Programu 2 Polskiego Radia oraz na stronach http://rckl.polskieradio.pl i https://www.polskieradio.pl/8,Dwojka.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Rozmawiał: Piotr Kędziorek

Gość: Sebastian Karpiel-Bułecka (muzyk)

Data emisji: 16.11.2019

Godzina emisji: 9.20

gs/at

 

Czytaj także

Pokrzyk - wilcza jagoda przyprawiona transem

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 15:58
- Jesteśmy z różnych okolic, ale znamy się z Krakowa. Postanowiliśmy grać melodie z miejsc, z których pochodzimy - zapowiadają muzycy trans-folkowej kapeli Pokrzyk, która wystąpi w ramach Festiwalu Muzyki Folkowej Grodzisk Folk Fest. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ród Karpieli - zdobądź najnowszy album legend góralszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 09:10
"Ród Karpieli" to najnowsza część serii Muzyka Źródeł, z muzyką członków jednego z najznakomitszych rodów podhalańskich. Na uroczystą premierę płyty i koncert promocyjny zapraszał w audycji Sebastian Karpiel-Bułecka.
rozwiń zwiń