REKLAMA

Hej, kolęda, kolęda z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 14:47
Razem z Bożym Narodzeniem rozpoczął się barwny czas kolędowania. Między innymi o tym, jak oni podchodzą do kolędniczego repertuaru, w "Poranku Dwójki" opowiedzieli muzycy Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.
Audio
  • Wizyta w Beskidzkim Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie (Poranek Dwójki)
  • Rozmowa z muzykami Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej (Poranek Dwójki)
  • Tradycje grupowego kolędowania w wykonaniu członków zespołu Warszawa Wschodnia i jego przyjaciół (Poranek Dwójki)
  • Sebastian Pikula o projekcie Lubartowskie Melodie (Poranek Dwójki)
  • Dr Agnieszka Przybyła-Dumin o święcie Świętych Młodzianków na Górnym Śląsku (Poranek Dwójki)
Warszawska Orkiestra Sentymentalna
Warszawska Orkiestra SentymentalnaFoto: K. Majewska/mat. prom.

Dwa lata mijają od wydania przez Warszawską Orkiestrę Sentymentalną "Śpiewnika kolędowego", albumu zawierającego nie tylko najbardziej znane polskie kolędy, ale i te dawno zapomniane. O tym, jaką rolę wspólne kolędowanie dla nich odgrywa, Gabriela Mościcka, Mateusz Kowalski i Kazimierz Nitkiewicz mówili w naszej audycji.

Do tego w audycji zawitaliśmy do Lubartowa, gdzie zaczęło się tradycyjne kolędowania, a jednocześnie kończy się projekt "Lubartowskie Melodie" - opowiadał o tym kierownik projektu Sebastian Pikula, a z muzykami grupy Warszawa Wschodnia sprawdziliśmy, jak można wspólnie obchodzić Boże Narodzenie, oraz słuchaliśmy o święcie Świętych Młodzianków na Górnym Śląsku.

Odwiedziliśmy także Stryszawę, gdzie działa Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej, słynące z zabawkarstwa żywiecko-suskiego. Według badaczy ma ono swoje początki u progu XIX wieku. To tradycja rodzinna, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Tradycja, co ważne, żywa do dziś. W audycji przybliżali ją nam lokalni przewodnicy: Renata Hudzik i Piotr Pochopień.

- Ta współczesna karuzelka jest nieco uproszczona, ale spełnia tę samą funkcję co inne, wcześniejsze, kręci się. Malowano je na trzy podstawowe kolory: czerwony, zielony i żółty, żeby przyciągały wzrok dziecka - mówili eksperci.

Jak mogliśmy usłyszeć, obecnie w Stryszawie działa siedem rodzin zabawkarskich, ponieważ fach ten był fachem rodowym, przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Od ponad 20 lat odbywa się tam też Święto Zabawki Ludowej, w którym co roku startują stryszawscy twórcy. Każdorazowo tematem przewodnim jest inny rodzaj zabawki, np. wozy, bryczki, karetki, chodoki, koniki czy ptaszki. Od 2016 roku zabawkarstwo żywiecko-suskie jest jedną z pozycji na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

***

W audycji nie zabrakło też nowych odcinków "Historii polskiego folku" Wojciecha Ossowskiego czy "Cudowytwórców".

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 28.12.2019

Godzina emisji: 7.00

at


Czytaj także

Polska i Pakistan bez granic

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 07:33
Muzyczne połączenie ponad podziałami to cel wieloletniego projektu kulturalnego Ambasady Polski w Pakistanie, o którym w "Poranku Dwójki opowiadali Maria Rumińska i Kamil Rogiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jeszcze prawdziwsze polskie techno

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 10:00
- Pozostały te same utwory, zawarłem w nich parę cytatów, w których próbujemy dziwacznie przeskoczyć ze stylistyki techno w stylistykę ludową i wrócić znów do techno - tak Michał Fetler mówił o sesji nagraniowej projektu "Prawdziwie polskie techno", powstałego na zamówienie RCKL.
rozwiń zwiń