Michał Znaniecki: "Maria" wymaga pełnego zaangażowania

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 10:00
- Chcieliśmy zbudować taką relację z publicznością, żeby ta publiczność była w środku tej historii – podkreślał reżyser niezwykle rzadko wystawianej w Polsce tango operity Astora Piazzolli "Maria de Buenos Aires".
Audio
  • Michał Znaniecki na temat tanga operity Astora Piazzolli "Maria de Buenos Aires" (Poranek Dwójki)

Spektakl zostanie pokazany w wyjątkowej przestrzeni, jaką jest Basen Artystyczny (premiera 18 stycznia br.). I to jego przestrzeń stała się punktem wyjścia do stworzenia koncepcji inscenizacji.

- "Maria" wymaga pełnego zaangażowania, wejścia do środka. Dlatego zbudowaliśmy zupełnie nową scenę, jesteśmy na 360 stopni. Akcja dzieje się naokoło publiczności i wśród niej. Czy publiczność zacznie z nami na przykład tańczyć, zobaczymy na premierze - opowiadał Michał Znaniecki. - Pracujemy nad tym, żeby ten kontakt z publicznością był możliwy.

Jak mówił reżyser, "Maria de Buenos Aires" będzie "i melodramatyczna, i refleksyjna". A przy tym - mimo argentyńskiego kontekstu - uniwersalna. - Uniwersalność historii Marii jest absolutna. To może stać się w każdym mieście, to może być warszawska Praga.


zdj. il. zdj. il.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Michał Znaniecki (reżyser teatralny i operowy)

Data emisji: 16.01.2020

Godzina emisji: 8.30


Czytaj także

Piotr Bernatowicz: sztuka powinna się otwierać na szerszą publikę

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 12:04
- Zależy mi na tym, żeby dyskurs podejmowany przez sztukę współczesną nie był czysto akademicki. Chodzi też o język, który posługuje się pojęciami nie do końca zrozumiałymi nawet dla ludzi, którzy interesują się sztuką. To niepokojące tendencje, gdy ten akademicki świat historii sztuki ze swoim hermetycznym językiem zaczyna gdzieś odpływać - mówił w Dwójce nowy dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tata ciągle wnosi w życie ludzi pozytywne emocje"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 10:00
- Jest z nami na tych koncertach! We wszystkich miastach, które odwiedziliśmy, przekonywaliśmy się, że warto to robić - mówiła w "Poranku Dwójki" Katarzyna Wodecka-Stubbs, córka zmarłego artysty i patrona festiwalu Wodecki Twist.
rozwiń zwiń