REKLAMA

Przewodnicząca jury Konkursu Chopinowskiego: finaliści mogą nas zaskoczyć

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 09:51
- To, co z tego konkursu można wnioskować, to dobry poziom i przygotowanie. Pierwsza trójka, jak i pozostali finaliści, mogą nas zaskoczyć w kwietniu oraz w październiku - komentowała wyniki zakończonego właśnie Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, przewodnicząca jury.
Audio
  • Rozmowa z prof. Katarzyną Popową-Zydroń, przewodniczącą jury Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego (Poranek Dwójki)
  • Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Relacja Mileny Gąsienicy (Poranek Dwójki)
prof. Katarzyna Popowa-Zydroń
prof. Katarzyna Popowa-ZydrońFoto: PAP/Radek Pietruszka

Piotr Alexewicz 1200 fot. Grzędziński.jpg
Piotr Alexewicz zwycięzcą Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego

- Nie powiedziałabym, żeby były powody do rozczarowań. Rodzaj dysonansu między decyzjami jury i krytykami był zawsze, to materia ekscytująca publiczność i wywołująca owocne dyskusje – mówiła w Dwójce prof. Katarzyna Popowa-Zydroń. - Ponad nieczystości i drobne lapsusy pamięciowe postawiłabym intensywność przekazu muzycznego i dobrą sprawność techniczną.

Jak podkreślała prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, finaliści Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego mogą nas zaskoczyć podczas tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego (przypomnijmy, zdobywcy dwóch pierwszych nagród otrzymuję promocję do październikowego Konkursu bez konieczności udziału w kwietniowych eliminacjach). - Młodzi uczestnicy już teraz, w lutym, muszą się wykazać przygotowaniem całego repertuaru konkursu. Mają jeszcze osiem miesięcy na pogłębienie i utrwalanie tego programu.

OGÓLNOPOLSKI KONKURS PIANISTYCZNY IM. FRYDERYKA CHOPINA >>>

Na jakim etapie są prace wyłaniania kandydatów do kwietniowych eliminacji Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego? - Jest to olbrzymi materiał, pięćset zgłoszeń. Myślę, że 2 marca będzie zakończona lista stu sześćdziesięciu pianistów, którzy pojawią się w Warszawie na eliminacjach – mówiła prof. Katarzyna Popowa-Zydroń.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Katarzyna Popowa-Zydroń (przewodnicząca jury Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego)

Data emisji: 10.02.2020

Godzina emisji: 9.30 

jp/pg

Czytaj także

Kulisy Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 11:22
Nie wiemy, jak rozstrzygną się konkursowe zmagania – dziś pierwszy dzień przesłuchań finałowych. W audycji zajrzeliśmy jednak z mikrofonem za kulisy Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, rozmawialiśmy z uczestnikami, jurorami i osobami związanymi z konkursem.  
rozwiń zwiń