"Jazz tworzy się na bieżąco". Rozmowa z muzykiem Piotrem Orzechowskim

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 11:42
- Czuję się szczęściarzem, bo to, co chcę robić, udaje mi się realizować. Trzeba zacięcia i dyscypliny, żeby efekty wyszły na światło dzienne - mówił w "Poranku Dwójki" muzyk Piotr Orzechowski.
Audio
  • Rozmowa z muzykiem jazzowym Piotrem Orzechowskim (Poranek Dwójki)
Piotr Orzechowski w studiu Dwójki
Piotr Orzechowski w studiu DwójkiFoto: PR2

Gość Dwójki jest jednym z kandydatów do nagrody Fryderyka, przyznawanej przez Akademię Fonograficzną w kategorii "Album Roku Muzyka Współczesna". Jest jednym z najbardziej utytułowanych młodych muzyków jazzowych. Wśród otrzymanych przez niego wyróżnień znajdziemy m.in. nagrodę na Montreux Jazz Solo Piano Competition (2011), którą zdobył jako pierwszy Polak w historii tego legendarnego szwajcarskiego festiwalu. Także jako lider kwartetu jazzowego High Definition wygrał kilka międzynarodowych konkursów.

W rozmowie podjęty został wątek edukacji muzycznej, która odbywa się równolegle do nauki tradycyjnej. Piotr Orzechowski, który jest absolwentem Berklee College of Music, szkoły ogólnokształcącej z przedmiotami muzycznymi. - Dobrze jest chodzić na przedmioty tak abstrakcyjne jak chemia, z ludźmi, którzy czują muzykę - mówił kompozytor.

Zdaniem kompozytora, nauka, zwłaszcza jazzu, nie powinna kończyć się na doścignięciu mistrza czy nauczyciela. - Jazz ma takie założenia, że tworzymy na bieżąco, tu i teraz - wyjaśniał muzyk pytany o edukację muzyczną i zbliżanie stylem się do mistrzów. - Docelowo dobrze jest poznać, jaki ktoś ma warsztat albo jak organizuje emocjonalność poprzez dźwięki, ale później trzeba wysnuć z tego wnioski dla siebie - tłumaczył.

Kwartet Daniela Toledo, ekwadorskiego kontrabasisty i kompozytora, z Piotrem Orzechowskim w składzie, koncertuje obecnie w Polsce. Muzyków połączyły lata studiów. - Daniel chciał przez muzykę przekazać folklor ekwadorski. To jest podświadoma baza tej muzyki, tamtejsza konstrukcja - tłumaczył.

W środę (26.02) kwartet zagra w Teatrze Starym w Lublinie.

***

Audycja: Poranek Dwójki

Przygotował: Paweł Siwek

Gość: Piotr Orzechowski (muzyk jazzowy)

Data emisji: 26.02.2020

Godzina emisji: 8.10

uk/am

Czytaj także

Maciej Obara. Polski styczeń we Francji

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 13:13
- W tym roku w jednej z najładniejszych sal koncertowych Metz we Francji odbędzie się koncert mojego kwartetu, więc to wielkie święto. Niezwykle cieszę się, że tam jesteśmy - mówił w Programie 2 Polskiego Radia polski saksofonista i kompozytor jazzowy.
rozwiń zwiń