Album "Comfort Zone". Muzyka na nasze czasy

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 12:00
- Nawet niedoświadczeni z muzyką współczesną słuchacze koncertowi przychodzą do nas i przeżywają pełnię wrażeń, są zachwyceni. Chcielibyśmy, żeby ta pierwsza granica, która się buduje przy słowach "muzyka współczesna" nie blokowała naszego przekazu - mówili o wykonywanych kompozycjach śpiewacy z zespołu proMODERN, który otrzymał Fryderyka za album "Comfort Zone".
Audio
  • Śpiewacy zespołu proModern o płycie "Comfort zone" nagrodzonej Fryderykiem (Poranek Dwójki)
Sekstet wokalny proMODERN
Sekstet wokalny proMODERNFoto: PAP/Stach Leszczyński

W "Poranku Dwójki" połączyliśmy się z Krzysztofem Chalimoniukiem oraz Piotrem Pieronem z zespołu proMODERN, którzy chwilowo, ze względów epidemiologicznych, zrezygnowali ze wspólnej działalności. Rzeczywistość sama nawiązała do motywu tytułowego ich albumu. - Ta płyta jest bardzo teraźniejsza. Czas na wyjście ze strefy komfortu jest właśnie teraz - podkreślali artyści.  

- Chcieliśmy sięgnąć po repertuar dla nas wymagający, żeby móc przybliżać słuchaczom inne rejony wyobraźni. Chcieliśmy, żeby ta płyta była jedną myślą - mówili o zbiorze utworów siedmiu znakomitych kompozytorów, w tym Pendereckiego i Lutosławskiego. - Każdy z kompozytorów pisał o czymś innym. Te kompozycje dotykają przeżyć, które są dla nas bardzo pierwotne i bardzo silne - przyznali muzycy. - O poświęceniu dla zdobycia miłości, myśli o śmierci, o komunikacji zaburzonej przez elektronikę. Spiąć taki przekaz to było nie lada zadanie. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Krzysztof Chalimoniuk (baryton) Piotrem Pieron (bas)

Data emisji: 18.03.2020

Godzina emisji: 8.30

uk/am

Czytaj także

Krzysztof Jakowicz: żeby człowiek robił postępy, musi być niezadowolony

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 09:44
- Na ogół nie lubię słuchać swoich nagrań, ale jest parę w Polskim Radiu, które chętnie bym widział na płycie. Na przykład "Sonata" Debussy'ego czy "Sonata z trylem diabelskim" George'a Enescu. To są utwory, których lubię słuchać i jestem zdumiony, że są na niezłym poziomie - opowiadał polski skrzypek, tegoroczny zwycięzca Złotego Fryderyka 2020 w kategorii muzyki poważnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julia Kociuban: powinniśmy się chwalić polską muzyką

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 12:50
- Wybór utworów był dość oczywisty, ponieważ chcieliśmy nagrać coś, co dołożyłoby cegiełkę do promowania muzyki polskiej, ale też promowania tych utworów, które są zapomniane lub rzadko wykonywane - mówiła pianistka o płycie "Tansman. Bacewicz. Piano concerts", która była nominowana do nagrody Fryderyki – Album roku Muzyka Koncertująca.
rozwiń zwiń