Marcin Zdunik o Domówce z Dwójką: "Obrazy z kwarantanny" na wiolonczelę solo

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 22:00
- Coś bardzo ciekawego dzieje się na świecie i historia pokazała, że tego typu trudne momenty w dziejach świata zawsze działają stymulująco na środowisko artystyczne. To jest jedno z moich świateł nadziei. Świat kultury przeżyje renesans - mówił o czasie kwarantanny Marcin Zdunik, gospodarz kolejnej Domówki z Dwójką.
Audio
  • Marcin Zdunik zaprasza na Domówkę (Poranek Dwójki)
Marcin Zdunik
Marcin ZdunikFoto: Grzegorz Śledź/PR

Pierwszy był występ Mai Kleszcz i Wojtka Krzaka w salonie artystów, potem specjalnie zaaranżowane i napisane na Domówkę utwory wykonane przez Jakuba Józefa Orlińskiego i Aleksandra Dębicza w mieszkaniu pianisty i kameralny występ Pawła Szamburskiego na słonecznym tarasie. W ostatnią sobotę duet Pękala Kordylasińska Pękala zaskoczył nas wyjątkową rodzinną atmosferą. Przed nami wizyta u rodziców Marcina Zdunika. - W moim domu rodzinnym będzie zrealizowana ta Domówka, w te progi Państwa zaproszę. 

Wszechstronny wiolonczelista, solista i kameralista, a także nauczyciel i ojciec ma oczy i uszy otwarte na zmieniające się realia. - Rzeczywistość, która nas zaskoczyła ma dla mnie wiele twarzy. Patrzę na nią w sposób bardzo ambiwalentny - ocenił gość programu. - Z jednej strony mamy oczywiste zagrożenie zdrowia i życia, nie wiemy na ile wytrzyma gospodarka, świat kultury, kiedy wrócimy na scenę. To wszystko ma jednak drugą stronę - zaznaczył. - Konsekwencją izolacji jest czas na pielęgnowanie rodzinnych relacji, na podejmowanie nowych wyzwań, na nowe inspiracje. Środowisko artystyczne w sensie bytowym bardzo cierpi, natomiast ta sytuacja dostarcza rozmaitym twórcom bardzo silnych inspiracji - podkreślił.

[ZOBACZ TAKŻE] Domówka z Dwójką, czyli kameralne koncerty online >>>>

Podczas Domówki zabrzmią "Obrazy z kwarantanny", kompozycja napisana przez Marcina Zdunika jako reakcja na obecną sytuację. - Jest to utwór na wiolonczelę solo, bo inny nie bardzo miałby rację bytu w tej chwili, bo nie ma sposobu na przeprowadzenie prób w większym gronie - tłumaczył wiolonczelista. - Jest to nieduży utwór w trzech częściach, które w sposób niedosłowny ma obrazować różne postawy i różne emocje, które ta kwarantanna wzbudziła. Fascynujący jest człowiek w obliczu tak trudnej sytuacji - dodał muzyk.

Program otworzy pierwsza ze Suit Bacha. - Ona ma najwięcej pogody ducha. - Poza utworem autorskim usłyszymy także kwarantannowe opracowania mazurków Chopina. - Jedno z nich jest przeniesieniem niemal dosłownym utworu Chopina na wiolonczelę, Mazurek G-moll. Drugie opracowanie będzie improwizacją natury folkowej na temat Mazurka F-dur. To jednak nie wszystko - zapewnia Marcin Zdunik.

Domówki z Dwójką można obejrzeć i wysłuchać na naszej antenie, na stronie internetowej i na Facebooku Dwójki.

Piąty kameralny wieczór z cyklu "Domówka z Dwójką" już w najbliższą sobotę 16 maja o godz. 19.00 - na antenie, stronie internetowej oraz Facebooku Dwójki.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Marcin Zdunik (wiolonczelista)

Data emisji: 14.05.2020

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

Domówka u duetu Pękala Kordylasińska Pękala: marimba i wibrafon, potem kawa

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 12:20
- Na to spotkanie wybraliśmy kompozycje z naszego pierwszego repertuaru, od którego zaczęliśmy przygodę jako duet perkusyjny - mówiła w "Poranku Dwójki" Magdalena Kordylasińska-Pękala, która od niemal dwudziestu lat gra życiowo i muzycznie z Miłoszem Pękalą. Już niebawem w ich domu zagości "Domówka z Dwójką".
rozwiń zwiń