Polskie Radio
Section05
Marcin Zdunik

Konkurs Wiolonczelowy im. W. Lutosławskiego. "To piękne, jak różnie można odczytać ten sam tekst"

Zakończył się 1. etap 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. W rywalizacji pozostało 18 uczestników z Polski, Francji, USA, Hiszpani i Islandii. - Jest kilka osób, które bardzo mi się podobają i widać, że to są indywidualności - mówił w Dwójce Roman Jabłoński, przewodniczący jury.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego wiolonczela Dwójka MUZYKA KULTURA Katarzyna Sanocka Narodowy Instytut Muzyki i Tańca Polskie Radio Witold Lutosławski Roman Jabłoński

Marcin Zdunik i 12. Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. W. Lutosławskiego

- Ten konkurs bardzo zmienił moje życie, ożywił moją działalność koncertową, umożliwił mi tyle spotkań ze wspaniałymi artystami, pojawienie się w nowych salach koncertowych. To wszystko jest solą życia dla muzyka - mówił w Dwójce Marcin Zdunik, juror tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego i zwycięzca z 2007 roku.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego Monika Zając Dwójka wiolonczela

XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego

W dniach 1-11 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Weźmie w nim udział 44 młodych wiolonczelistów i wiolonczelistek pochodzących z czterech kontynentów: Europy, Azji i obu Ameryk.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego wiolonczela Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego studio Lutosławskiego Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Michał Klauza Krzysztof Jakowicz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca filharmonia narodowa Polskie Radio

87. urodziny radiowej Dwójki

Recitale Erica Guo z Żelazowej Woli i Filharmonii Narodowej, koncert Lilianny Stawarz i Marcina Zdunika w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana, koncert jazzowy Marcin Wasilewski Trio ze Studia S-3, premierowe słuchowisko to kilka z szeregu propozycji, które Program 2 Polskiego Radia przygotował z okazji 87. urodzin, które wypadają 1 marca.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Agata Kwiecińska Piotr Matwiejczuk Roch Siciński Andrzej Zieliński Paweł Siwek Katarzyna Dąbrowska Andrzej Sułek Żelazowa Wola koncert Róża Światczyńska Przemysław Psikuta Maria Baliszewska Aleksandra Faryńska Andrzej Brzoska Remigiusz Mazur-Hanaj Adam Suprynowicz Lilianna Stawarz Piotr Metz Dariusz Błaszczyk Krzysztof Gosztyła Krzysztof Dracz Sławomir Orzechowski

Vivaldi kameralnie i współcześnie na urodziny Dwójki

- Brzmienie współczesne wynika w pewnym sensie z pomysłu opracowania "Czterech pór roku" z wiolonczelą. W tamtych czasach tak daleko posuniętej wirtuozerii na wiolonczeli raczej jeszcze nie obserwowaliśmy. No i poza tym z różnych względów zdecydowaliśmy się na zagranie w stroju 440Hz, a więc w stroju współczesnym - mówił w Dwójce Marcin Zdunik. Artysta wraz z Lilianną Stawarz zagra koncert z okazji 87. urodzin Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Jamrozek koncert Antonio Vivaldi Jan Sebastian Bach

Marcin Zdunik: transkrypcja wiolonczelowa rzuca nowe światło na utwory Mozarta

- Praktyka transkrypcji utworu była w czasach Mozarta praktyką nagminną, bo często pojawiała się potrzeba, by szybko powstał utwór na niestandardowy skład, a ponieważ nie było czasu na stworzenie nowego dzieła, wówczas kompozycję istniejącą przerabiało się na dane instrumentarium. Poniekąd my też poszliśmy tym tropem - mówił w Dwójce wiolonczelista Marcin Zdunik, który wraz ze skrzypaczką Karoliną Nowotczyńską nagrał album "Mozart. Symphonies & Duo".
Zobacz więcej na temat:  Wolfgang Amadeusz Mozart Jakub Kukla muzyka klasyczna Dwójka

Marcin Zdunik: nie wyobrażam sobie życia muzycznego bez improwizowania

- Ja cały czas improwizuję. Improwizuję w różnych kontekstach, również solo, co daje mi fajną przestrzeń do eksplorowania kolejnych możliwości gry na wiolonczeli i wypełniania samą wiolonczelą całej przestrzeni muzycznej, tak aby niczego słuchaczowi nie brakowało - mówił Marcin Zdunik, wiolonczelista, aranżer i kompozytor.
Zobacz więcej na temat:  wiolonczela muzyka klasyczna Jazz muzyka dawna Dwójka KULTURA

Marcin Zdunik o Domówce z Dwójką: "Obrazy z kwarantanny" na wiolonczelę solo

- Coś bardzo ciekawego dzieje się na świecie i historia pokazała, że tego typu trudne momenty w dziejach świata zawsze działają stymulująco na środowisko artystyczne. To jest jedno z moich świateł nadziei. Świat kultury przeżyje renesans - mówił o czasie kwarantanny Marcin Zdunik, gospodarz kolejnej Domówki z Dwójką.
Zobacz więcej na temat:  Poranek Dwójki Domówka w Dwójce Dwójka Paweł Siwek