"Pollywood". Wschodnioeuropejskie korzenie założycieli Fabryki Snów

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 10:00
- W tych historiach jest poczucie brania udziału w przygodzie, która nie wiadomo, jak się skończy. To, że założyli hollywoodzkie studia, to był efekt decyzji, by się nie poddawać – podkreślał w Dwójce Paweł Ferdek, twórca dokumentu "Pollywood". Ten film to opowieść o pochodzących z terenów dawnej Rzeczypospolitej budowniczych amerykańskiego przemysłu filmowego.
Audio
  • Paweł Ferdek opowiada o swoim filmie "Pollywood" (Poranek Dwójki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shuttesrstock/Carlos Gandiaga

W filmie "Pollywood" reżyser podąża śladami założycieli Hollywood, pokazuje ich wschodnioeuropejskie korzenie (np. Billy Wilder urodził się pod Krakowem), drogę do sukcesu legendarnych producentów i reżyserów. Zaczęło się od książki Andrzeja Krakowskiego "Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood". - Wiedziałem, że muszę zrobić ten film, bo temat jest świetny - wspominał gość "Poranka Dwójki".

To, co zwraca uwagę w tych historiach, mówił reżyser, to niezwykła determinacja tych ludzi, niepoddawanie się przeciwnościom. – Często kończyło się klapą, ale oni się zawsze podnosili. Najpierw upadali, tworząc małe firmy, potem mieli ogromne kłopoty na przykład z Tomaszem Edisonem który ich ścigał po całych Stanach - opowiadał Paweł Ferdek.

Co istotne, ta postawa miała związek z okolicznościami pojawienia się w Ameryce. - Ci ludzie jechali do kraju, którego nie znali, nie znali języka, nie mieli kontaktów, grosza przy duszy. Ale zostawiali miejsca, w których panowała bieda. A pod panowaniem rosyjskim sytuacja ludności żydowskiej pod względem prawnym czy społecznym była coraz gorsza. Oni mieli poczucie, że muszą przeć przed siebie, musieli coś zrobić - podkreślał gość Dwójki.

W rozmowie również o związkach między sztuką kina a żydowską "kulturą opowieści", "kulturą Księgi". Paweł Ferdek opowiadał również o fenomenie american dream oraz o tym, dlaczego rozczarowało go współczesne Los Angeles.

Zapowiedź filmu "Pollywood":


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Paweł Ferdek (scenarzysta i reżyser, twórca dokumentu "Pollywood" otwierającego tegoroczny Krakowski Festiwal Filmowy)

Data emisji: 28.05.2020

Godzina emisji: 9.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marilyn Monroe. Ikona popkultury, tragedia kobiety

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 06:07
Nie dane jej było, jak przepowiadał Andy Warhol, 15 minut sławy dla każdego. Marilyn Monroe dano ponad pięćdziesiąt lat życia po śmierci, a z pewnością jej legenda przetrwa znacznie dłużej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samuel Goldwyn – z Warszawy do Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 05:50
– Samuel Goldwyn był nieznośnym człowiekiem. Miał szalony, wybuchowy temperament – opowiadał na antenie Polskiego Radia scenarzysta Andrzej Krakowski, autor książki "Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Bławut: "My się zmieniamy - dokument też się zmieni"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 14:07
- Dokumentaliści, to jest taka rasa, która w każdej sytuacji sobie radzi. Myślę, że to zahartowanie w boju, w takim realnym ciągłym zwarciu, w braku wsparcia, bo przecież my robimy te filmy często samotnie - mówił o sytuacji swojego środowiska zawodowego dokumentalista Jacek Bławut.
rozwiń zwiń